W poniedziałek 28 września radni Sejmiku przyjęli uchwały antysmogowe dla województwa pomorskiego, które docelowo maja pomóc w poprawie jakości powietrza, którym oddychamy.

Wprowadzono zakaz spalania węgla brunatnego oraz kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3mm, mułów i flotokoncentratów, a także biomasy o wilgotności powyżej 20%.

Wiadomo, że mieszkańcy miast będą musieli podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. W przypadkach gdy to nie będzie możliwe, będą musieli używać gazu lub lekkiego oleju opałowego albo zastosować źródła odnawialne energii.

Zarówno w miastach, jak i na wsiach, właściciele domów będą musieli wymienić piece na te nowocześniejsze i spełniające aktualne normy.

Tym samym, z kotłów CO oraz pieców na paliwa stałe z klasy 5 będzie można korzystać już tylko do lipca 2035 roku. Z kolei do 2026 obowiązuje wymiana urządzeń z klasy 3 i 4, a reszty a do września 2024.

MAMY TO! Sejmik Województwa Pomorskie przyjął uchwały antysmogowe! Do września 2024 roku koniec z kopciuchami...

Posted by Piotr Borawski - Wiceprezydent Gdańska on Monday, September 28, 2020

Na razie nie ma zakazu odnośnie palenia w kominkach, o ile używa się specjalnego drewna lub olejów.

O pomoc można się ubiegać z programu STOP SMOG i Czyste Powietrze. O informacje na ten temat można ubiegać się w gminach.

Opis i warunki programów znajdują się też na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

To też może cię zainteresować: Gdańsk: to potrójne szczęście dla rodziców. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym narodziły się trojaczki. Jak się czują

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w portalu Życie: Gdańsk: w kolejnym mieście upamiętniono prezydenta Pawła Adamowicza. W uroczystości wzięli udział jego bliscy i przyjaciele

O tym się mówi: Gdańsk: w ośmiu placówkach wykryto już zakażenia koronawirusem. Jak wygląda aktualna sytuacja w mieście