Z ogrodu zoologicznego Parc des Felins we Francji przybyła samica kota arabskiego do ZOO w Gdańsku. Z tego samego ZOO pochodzą trzy gdańskie lwice - Tschibinda, Tola i Berghi. Jest to pierwsza samiczka tego gatunku w gdańskim ZOO.

Anna Gembiak to opiekunka Maolie i pielęgniarka sekcji zwierząt drapieżnych gdańskiego ZOO. Podkreśla, że kot arabski to gatunek ssaka z rodziny kotowatych, którego naturalnym środowiskiem są piaszczyste tereny Afryki i południowo-zachodniej Azji, jednak przystosowuje się do ekstremalnych warunków, więc samiczka nie będzie miała problemu z zaklimatyzowaniem się w nowym miejscu.

Kota arabskiego wyróżniają ciekawe cechy charakterystyczne – długie włoski między palcami u stóp tworzących poduszeczkę, które zapobiegają zapadaniu się w podłoże, zdumiewająca szybkość i kopanie nor służących do schronienia czy duże uszy, które pozwalają uchwycić najcichszy szelest podczas polowania – jak przekazuje Kamil Dolecki, opiekun kotów arabskich i pielęgniarz sekcji zwierząt drapieżnych gdańskiego ZOO.

Mówi także, że nowa samiczka kota arabskiego jest bardzo spokojna i zrównoważona, a towarzyszyć jej będzie samiec Abu. Ogród zoologiczny liczy na potomstwo kotów arabskich.

Kotki wystawione są w pomieszczeniu ekspozycyjnym w pawilonie lwów i można je obserwować jedynie z zewnątrz.

Może cię zainteresować także: Kraków: wyznaczono objazdy na czas zamknięcia Mostu Nowohuckiego. Jak zmieni się trasa linii autobusowej

W tym tygodniu także: Małopolska: odszedł ratownik medyczny, który zakażony był koronawirusem. Miał zaledwie 48 lat