Kontrole w sklepach

Choć pandemia koronawirusa się nie skończyła, wielu ludzi zdaje się nie pamiętać o nakazie zakrywania nosa i ust w zamkniętych przestrzeniach.

Z tego powodu przez najbliższe tygodnie policja oraz sanepid będą przeprowadzać kontrole. Sprawdzani będą pracownicy obsługi i klienci sklepów zarówno tych wielkopowierzchniowych, jak i tych mniejszych.

„Ponieważ w ostatnim czasie obserwujemy niepokojące zjawisko niestosowania się do obowiązku zakrywania nosa i ust w środkach komunikacji miejskiej, jak również we wszelkiego rodzaju placówkach handlowych, gdańska policja od jutra rozpoczyna wspólne działania z pracownikami sanepidu” tłumaczy przedstawiciel KMP w Gdańsku.

Kontrole mają zachęcić do przestrzegania rygoru sanitarnego.

Jakie są kary za brak maseczki?

Za nagminne łamanie przepisów policja może wręczyć mandat do 500 złotych lub skierować sprawę do sądu, który ma prawo wymierzyć do 5 tysięcy złotych kary.

fot. pixabay

Jeśli dana osoba będzie stwarzać brakiem maseczki realne zagrożenie dla zdrowia innych osób, policjanci mogą teoretycznie skierować również wniosek o wymierzenie kary administracyjnej do sanepidu. Kary tutaj sięgają nawet 30 tys. złotych.

To też może cię zainteresować: Gdańsk: Jarmark św. Dominka z mocą atrakcji dla dzieci. Co znalazło się w programie dla najmłodszych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Gdańsk: odcinek ulicy zamknięty, a terminu otwarcia jak nie było tak nie ma. Jak miasto tłumaczy obecną sytuację

O tym się mówi: Gdańsk: rozpoczynają się prace w pobliżu dworca. Kierowców i pieszych czekają utrudnienia