Przy ulicy Czerskiej na Oruni Górnej już od kilku dni działa już rondo z pasem rowerowym, który poprowadzony jest środkiem pasa.

Nowe rondo jest przez to bardzo nietypowe jak na polskie warunki choć takie rozwiązanie jest powszechne w Niemczech i Holandii.

Jakie są zalety nowego ronda?

Pas dedykowany rowerom ma poprawić ich widoczność oraz bezpieczeństwo na drodze. Jednocześnie uniemożliwi to kierowcom samochodów wyprzedzanie rowerzystów na rondzie, które powodowało wiele wypadków.

- Po latach stosowania różnych rozwiązań dla rond uznano tam, że dla ulic o mniejszym natężeniu, poprowadzenie rowerzystów środkiem ronda, wspólnie z samochodami, poprawia wzajemną widoczność. Dzięki temu mocno spada liczba konfliktów, co przekłada się na bezpieczeństwo - tłumaczy pomysłodawca Remigiusz Kitliński.

fot. Rowerowy Gdańsk

Przyszłościowa inwestycja

Przebudowa skrzyżowania została zrealizowana w ramach tzw. umowy 16-stkowej. Rondo, które dotychczas miało nawierzchnię z płyt betonowych zyskało asfalt i nowoczesną drogę rowerową.

Nowatorski system ma być, jak mówią gdańscy urzędnicy, ma być w mieście coraz bardziej powszechny w najbliższych latach. Co o tym myślicie?

Przypomnij sobie o: Wielka uroczystość w mieście. Legenda Lechii Gdańsk została patronem niezwykłego miejsca. Co to takiego

Jak informował portal Życie: Akcja ratownicza nad wodą. Tonęła dziewczynka. Ratownicy zwracają uwagę na beztroskę wypoczywających

Portal Życie pisał również o: Trwa akcja saperów Marynarki Wojennej. Obowiązują obostrzenia dla mieszkańców i turystów. Co się dzieje