Gdańsk jest postrzegany jako nowoczesne i demokratyczne miasto. Zauważyła to kapituła Nagrody Księżnej Asturii i wyróżniła Gdańsk w kategorii Zgoda. Odbiór hiszpańskiego Nobla przez Aleksandrę Dulkiewicz odbędzie się w piątek.

Ceremonia wręczenia nagród Księżnej Asturii, zwanej „hiszpańskim Noblem”, będzie mieć miejsce w Oviedo – stolicy jednej z 17 samodzielnych wspólnot Hiszpaniii – Asturii.

Uczestnikami gali będą król i królowa Hiszpanii. Gdańsk otrzymał wyróżnienie w kategorii Zgoda.

Na galę zaproszono prezydent Gdańska, Aleksandrę Dulkiewicz, jako reprezentantkę miasta. Jury uzasadniło swoją decyzję o wręczeniu nagrody właśnie Gdańskowi tym, że „przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju”.

Nagrodzeni przez Księżną Asturii otrzymują statuetkę i 50 tysięcy euro. Prezydent Dulkiewicz wie już, co zrobić z nagrodą.

– O tym na jaki cel zostanie przeznaczona nagroda zdecydujemy wszyscy, gdańszczanki i gdańszczanie. Zorganizujemy internetowe głosowanie dla mieszkańców, będzie można wybierać z kilku propozycji – mówiła.

Gdańsk to drugie miasto (po Berlinie), które może się pochwalić „hiszpańskim Noblem”, który przyznawany jest od 1981 roku.

To pierwszy raz, gdy nagroda w dziedzinie „Zgoda między narodami” trafi do Polski. Jak dotychczas została ona przyznana m.in. Unii Europejskiej, fundacji SOS Wioski Dziecięce, Instytutowi Yad Vashem, UNICEFowi, Stephenowi Hawkingowi i J.K. Rowling.

Interesuje Cię więcej wiadomości z kraju? Polecamy:
TUSK CHCE WYSTAWIĆ WŁASNEGO KANDYDATA NA PREZYDENTA. CO Z PLANEM SCHETYNY?

Redakcja Życia pisała także o tym: DONALD TUSK ZOSTANIE NOWYM PREZYDENTEM KRAJU? MAMY NAJNOWSZY SONDAŻ!

Źródło: „natemat.pl”