Znaczna większość emerytów w Polsce nie może liczyć na zadowalające ich potrzeby świadczenia emerytalne, dlatego wiele osób dorabia do domowego budżetu. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma w zasięgu paletę dodatków do emerytury, z których wiele osób ma prawo korzystać. Warto sprawdzić, czy przypadkiem nie należą się nam środki podwyższające świadczenie otrzymywane z ZUS. Konieczne może jednak okazać się złożenie stosownego wniosku.

Jak donosi serwis Goniec, chodzi o dwa dodatki, do których prawo mają setki tysięcy emerytów w Polsce. Są one ze sobą sprzężone. Mowa w tym przypadku o dodatku kompensacyjnym dla wdów i wdowców po emerytach, którzy pobierali dodatek kombatancki. W ten sposób do rak seniorów może trafić 49,51 lub 330,07 złotych.

ZUS ma możliwość wypłacania dodatkowych pieniędzy dużej grupie emerytów. Niewiele osób wie o takiej opcji. W skali roku to nawet 4 tysiące złotych

Kto może otrzymać dodatek kombatancki? Osoby, które już posiadają prawo do emerytury lub renty, są kombatantami lub ofiarami represji. Za sprawią waloryzacji od 1 marca tego roku wysokość dodatku wynosi 330,07 złotych, co oznacza, że osoby, które jeszcze nie wystąpiły o przyznanie świadczenia tracą rocznie aż 3960,84 złote. Istotne jest bowiem złożenie wniosku w tej sprawie, gdyż ZUS nie wypłaca należnych pieniędzy automatycznie.

Jakie dokumenty należy złożyć, starając się o dodatkowe pieniądze? ZUS na swojej stronie internetowej podaje, że chodzi o jeden z trzech dokumentów, który potwierdzi kombatanckie uprawnienia. Chodzi o pisma od szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprzed 18 maja 2014 r., ministra pracy i polityki socjalnej od 24 stycznia 1991 r. do 1 sierpnia 1991 r.

Wdowy i wdowcy kombatantów również mają prawo uzyskać dodatkowe świadczenie. Choć przelew będzie mniejszy to jest to rocznie 594,12 złotych. Chodzi o dodatek kompensacyjny.

Do wniosku dołącz zaświadczenie Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, które potwierdzaj Twoje uprawnienia jako członka rodziny - wyjaśnia ZUS.

Jak informował portal "Życie News": RAFAŁ BRZOZOWSKI Z ŻALEM OGŁOSIŁ WYJĄTKOWO SMUTNĄ INFORMACJĘ NA ANTENIE TVP. MUZYK PRZEŻYWA TRUDNE CHWILE. WSZYSTKO WYSZŁO NA JAW W „JAKA TO MELODIA”

Przypomnij sobie: MAJ TO DOBRY CZAS NA PIELĘGNACJĘ HORTENSJI. DZIĘKI PROSTEMU SPOSOBOWI BĘDZIE KWITŁA JAK SZALONA. EFEKTÓW TEGO NAWOZU BĘDĄ ZAZDROŚCIĆ SĄSIEDZI

Portal "Życie News" pisał również: NA JAW WYSZŁY WYNIKI SEKCJI 29-LATKA Z ŁODZI. WIADOMO JUŻ, JAK WIELE UDAŁO SIĘ USTALIĆ ŚLEDCZYM. CO PRZYCZYNIŁO SIĘ DO NAGŁEGO ODEJŚCIA PACJENTA

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: BOGUSŁAW KACZYŃSKI POZOSTAWIŁ PO SOBIE OGROMNY MAJĄTEK. CHWILĘ PRZED SWOIM ODEJŚCIEM ZDECYDOWAŁ SIĘ ZMIENIĆ TESTAMENT. CHODZI O WIELKIE PIENIĄDZE