Polskie nowalijki kuszą smakiem, ale nie ceną. Szczególnie dotkliwie odczuwają to miłośnicy fasolki szparagowej, za kilogram której na niektórych targach trzeba zapłacić nawet 99 złotych! To absolutny rekord!


Wraz z nadejściem wiosny na polskich bazarkach pojawiają się pierwsze tegoroczne warzywa. Niestety, ich ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Przykładem jest fasolka szparagowa, która w niektórych regionach Polski osiągnęła zawrotną cenę 100 złotych za kilogram.


Dziennik "Fakt" donosi, że tak wysokie ceny można spotkać m.in. na targu w Jarocinie. To o 20 złotych więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku! Nic dziwnego, że większość klientów rezygnuje z zakupu.


Chociaż wysokie ceny nowalijek na początku sezonu to norma, różnica 20 złotych w porównaniu do roku ubiegłego jest naprawdę znacząca. Na szczęście, z czasem ceny te mają tendencję do spadania. Na niższe ceny fasolki szparagowej trzeba będzie jednak poczekać jeszcze około dwóch miesięcy.


Warto również wspomnieć, że Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące inflacji. W marcu 2024 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. W stosunku do lutego br. wzrost wyniósł 0,2%.


Mimo rosnących cen żywności, w marcu br. odnotowano spadek cen w kategorii "rekreacja i kultura".
To też może cię zainteresować:
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: