Warto spożywać ryby, ponieważ są bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka, witamin A, D, E, z grupy B, oraz minerałów, takich jak jod i selen. Jednak ich prawdziwą moc sprawczą stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), zwłaszcza kwasy omega-3, takie jak DHA i EPA, które są niezbędne dla zdrowia serca i mózgu.

Kwasy tłuszczowe omega-3, obecne w rybach morskich, pomagają utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu, chroniąc przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. Zgodnie z badaniami, regularne spożywanie ryb może zmniejszyć ryzyko chorób serca i schorzeń dementywnych.

Eksperci zalecają spożywanie tłustych ryb morskich co najmniej kilka razy w tygodniu, ale istnieje pewien warunek - powinny być świeże. Warto jednak zachować ostrożność przy wyborze, unikając wędzonych ryb, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Proces wędzenia, choć nadaje rybom charakterystyczny smak, wprowadza specyficzne związki, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), znane ze swoich właściwości genotoksycznych, mutagennych i kancerogennych. Wędzone ryby mogą również zawierać szkodliwe puryny, co stanowi problem dla osób z dną moczanową, oraz zanieczyszczenia, takie jak metale ciężkie.

Wędzonki, w tym również te puszkowane, są także bogatym źródłem soli, co w nadmiarze może przyczynić się do rozwoju nadciśnienia i chorób serca. Dlatego ważne jest, aby świadomie wybierać produkty rybne, dbając o ich jakość i unikając potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.

To też może cię zainteresować: Proste domowe sposoby na oczyszczenie kostki brukowej po zimie. Efekt zachwyci każdego

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Mój mąż oddawał swojej matce połowę pensji. Myślał, że się o tym nie dowiem