Kiedy byłam mała ja i moi rodzice mieszkaliśmy w bloku. W sąsiedztwie mieszkały dwie kobiety, matka i córka. Pierwsza była już kobietą w podeszłym wieku. Miała wiele chorób. Druga była już po pięćdziesiątce i się nią opiekowała. Muszę przyznać, że często dochodziło w ich domu do awantur i to wywoływanych przez obie strony.

Wiele razy słyszałam, jak wiele osób mówiło sąsiadce, że może czas oddać matkę do domu starców, gdzie będzie mogła liczyć na profesjonalną opiekę. Ta jednak powiedziała, że nie może tego zrobić, bo to grzech oddać rodzica. Zastanawiałam się, czy ciągłe kłótnie są mniejszym przewinieniem, ale nie wtrącałam się w to.

Kobiety/YouTube @Ekstra News
Kobiety/YouTube @Ekstra News
Kobiety/YouTube @Ekstra News

W końcu seniorka zmarła. Na pogrzebie jej córka się pożegnała. Na jej twarzy nie było jednak widać rozpaczy, ale niedającą się ukryć ulgę. Nie uroniła nawet łzy.

Znam też inną historię. Moja przyjaciółka wyszła za mąż. Po 7 latach małżeństwa jej teściowa poważnie zachorowała i potrzebowała opieki. Ten trudny obowiązek spadł na nią. Seniorka miała tylko jednego syna, który nie zamierzał się nią zająć, zostawiając to na głowie żony. Kilka miesięcy sprawiło, że moja przyjaciółka stała się cieniem samej siebie.

Teściowa widząc co się z nią dzieje, poprosiła, żeby znalazła dla niej dobry dom opieki. Oczywiście moja przyjaciółka i jej mąż starali się seniorkę odwieźć od tego pomysłu, ale ona obstawała przy swoim. Brała udział w poszukiwaniach. Placówka, do której trafiła, bardzo się jej podobała. Była zachwycona personelem, rówieśnikami i atrakcjami, jakie dla ich przygotowano.

Ostatnio rozmawiałam z moją mamą. Niespodziewanie powiedziała mi: „jeśli nie będę w stanie sama się sobą zająć na starość, oddaj mnie do domu opieki dla osób starszych. Lepiej tak, niż po kilku latach zdać sobie sprawę, że nie możemy już siebie znieść”.

Kobiety/YouTube @Historie Życiowe
Kobiety/YouTube @Historie Życiowe
Kobiety/YouTube @Historie Życiowe

Powiedziałam jej, że z nami będzie inaczej, ale ona tylko kręci głową i mówi „tak będzie lepiej. Zaufaj mi”. W głębi serca wiem, że mama ma rację. Nawet jeśli faktycznie zdecyduję się ją oddać do domu opieki, będę ją odwiedzać tak często, jak to tylko możliwe.

To też może cię zainteresować: Tadeusz Rydzyk wpadł na powalający pomysł. W ten sposób chce podreperować budżet Radia Maryja. Praktycznie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niepokojące wieści o stanie zdrowia Jadwigi Barańskiej. Gwiazda "Nocy i dni" ma bardzo poważne problemy

O tym się mówi: Sensacyjne wieści od Sebastiana Karpiela-Bułecki i Pauliny Krupińskiej. To już oficjalnie. Chodzi o ich małżeństwo