11 stycznia 2024 r. o godzinie 15, prezydent Andrzej Duda zwołał konferencję prasową, która stała się punktem kulminacyjnym w kontrowersyjnej sprawie skazanych polityków PiS, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zanim prezydent przemówił do dziennikarzy, spotkał się z żonami zatrzymanych, Romą Wąsik i Barbarą Kamińską, które gościły w Pałacu Prezydenckim. W emocjonalnym wystąpieniu Duda ogłosił decyzję o wszczęciu postępowania ułaskawiającego, dążąc do natychmiastowego uwolnienia polityków z więzienia.

Konferencja dotyczyła tematu "więźniów politycznych", który towarzyszył Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi od ich skazania. Prezydent, w bezkompromisowy sposób, wyraził swoje przekonanie, uznając ich za pierwszych więźniów politycznych w Polsce od 1989 r.

Spotkanie z żonami polityków, które odbyło się dzień po ich wystąpieniu w TV Republika, miało miejsce w Pałacu Prezydenckim. To właśnie tam prezydent Duda podjął decyzję o wszczęciu postępowania ułaskawiającego, mającego na celu przywrócenie skazanych do wolności.

W swoim wystąpieniu, prezydent Duda podkreślił trudność sytuacji z perspektywy prawa i osobistego zaangażowania. Zaznaczył, że zna Mariusza Kamińskiego od 18 lat i uważa go za swojego przyjaciela, opisując go jako "człowieka krystalicznie czystego".

Prezydent również wspomniał o trudnościach związanych z uznaniem prerogatyw prezydenckich, które zostały zakwestionowane przez grupę sędziów Sądu Najwyższego. Mimo że Sąd Okręgowy uznał je za ważne, to decyzje Sądu Najwyższego wpłynęły na obecny status polityków PiS.

W konferencji wzięły udział również żony skazanych, które zwróciły się do prezydenta z apelem o szybką pomoc w uwolnieniu swoich mężów. Roma Wąsik i Barbara Kamińska wyraziliły wdzięczność za udzieloną pomoc i szybką reakcję prezydenta.

Całe wydarzenie stanowi kulminację narastającego napięcia wokół sprawy skazanych polityków PiS. Decyzja o ułaskawieniu, podejmowana pod naciskiem społecznym, budzi kontrowersje i staje się tematem intensywnej debaty publicznej.

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Ostatnio babcia opowiedziała mi o tym, co usłyszała od księdza podczas swojej kolędy. Muszę przyznać, że aż łzy napłynęły mi do oczu"


Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Na antenie Telewizji Republika gościły żony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Polityków zatrzymano w areszcie. W stacji padły bardzo mocne słowa