Srzydłokwiat, roślina o imponującej gęstości liści i urokliwych kwiatach, to prawdziwe arcydzieło natury. Nawet zimą nie musi tracić swej urody, pod warunkiem właściwej opieki. Jak zatem zadbać o skrzydłokwiat w chłodniejszych miesiącach?

1. Odpowiednia ilość wody:

Podstawą jest dostosowanie podlewania do potrzeb rośliny. W zimie skrzydłokwiat wymaga mniej wilgoci, dlatego zaleca się zmniejszenie częstotliwości podlewania. Kluczowe jest utrzymanie lekko wilgotnego podłoża.

2. Zmiany w ekspozycji światła:

Mimo że skrzydłokwiat preferuje umiarkowane światło, zimą może mu go brakować. Umieszczenie doniczki bliżej okna może pomóc, jednak należy unikać przeciągów, które mogą szkodzić roślinie.

3. Kontrola wilgotności:

Przeniesienie rośliny na parapet może skutkować drastycznym spadkiem wilgotności powietrza. Aby temu zaradzić, można zraszać roślinę wodą, umieścić doniczkę na tacy z wodą i kamieniami lub zainwestować w nawilżacz powietrza.

4. Nawożenie z umiarem:

Choć często uważa się, że rośliny doniczkowe nie wymagają nawożenia zimą, skrzydłokwiat może potrzebować dodatkowego wsparcia. Zaleca się używanie nawozów bogatych w potas i fosfor, wspierających kondycję rośliny.

5. Dodatkowe wzmocnienie witaminowe:

Aby podnieść odporność skrzydłokwiatu na zimowe warunki, warto rozważyć dodatkowe nawożenie witaminami. Tabletki musujące z witaminami z grupy B, rozpuszczone w wodzie, stanowią skuteczną opcję.

W zimie skrzydłokwiat nie musi tracić swojego uroku. Odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do warunków pogodowych, pozwoli cieszyć się pięknem tej rośliny przez cały rok.