Wigilijny poranek przyniósł smutną wiadomość o odejściu wybitnej reżyserki teatralnej, Izabelli Cywińskiej. Artystka zmarła w wieku 88 lat, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w polskim teatrze i kulturze. Informację o jej śmierci podał Piotr Kruszczyński, obecny dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie Cywińska przez lata kierowała i tworzyła, informuje Super Express.

Izabella Cywińska, ceniona zarówno za swoje osiągnięcia teatralne, jak i zaangażowanie w służbę kulturze, była niekwestionowaną postacią polskiego teatru. Była twórczynią Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie zyskała reputację legendy. Jednak jej wpływ na polską kulturę sięgał znacznie dalej – była pierwszą minister kultury w niekomunistycznym rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Piotr Kruszczyński, w poruszających słowach, podzielił się z publicznością informacją o odejściu "Wielkiej Damy polskiego teatru". Opisując swoje ostatnie rozmowy z reżyserką, wspomniał o ich codziennych telefonicznych rozmowach, które obejmowały tematy teatru, polityki i nadchodzących świąt. Zdradził także, że tematem tabu był jej stan zdrowia, którego nie chciała poruszać.

Kondolencje i wspomnienia o Izabelli Cywińskiej płyną z mediów społecznościowych, gdzie najbliżsi przyjaciele oraz osoby związane z polskim światem teatralnym dzielą się swoimi wspomnieniami. Krytyk filmowy, Łukasz Maciejewski, opisując swoją długą znajomość z reżyserką, podkreślił jej szczęśliwe podejście do życia.

Życie i twórczość Izabelli Cywińskiej pozostawiły trwały ślad w polskim teatrze i kulturze. Choć odejście tej wyjątkowej postaci jest stratą, jej dziedzictwo będzie kontynuowane przez kolejne pokolenia, które będą miały zaszczyt odkrywać świat sztuki przez jej pryzmat.

To też może cię zainteresować: Oto co łączy Donalda Tuska i Szymona Hołownię.To może być sporym zaskoczniem

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nie wszyscy wiedzą, jak wyglądają kluczowe obrzędy związane z Bożym Narodzeniem. Kapłani przypominają, który fragment Pisma Świętego czytamy w Wigilię