Już co najmniej od kilku dni pod marketami, dyskontami i w wielu innych punktach Polacy mogą kupić żywe drzewka bożonarodzeniowe. Wiele osób już zaopatrzyło się w choinkę, inni czekają z tym na ostatnią chwilę. Portal „Super Express” podpowiada, kiedy najlepiej kupić żywe drzewko i co zrobić, żeby jak najdłużej cieszyło oko.

Kiedy najlepiej kupić świąteczne drzewko?

Sprzedający żywe choinki wskazują, że żywego drzewka nie należy kupować wcześniej niż 2 tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia. Na stoiskach znajdziemy zarówno choinki cięte, jak i drzewka w doniczkach. Wybierając je, zawsze zwracajmy uwagę na kondycję drzewka. Wybierajmy te okazy, których igły mają soczyście zielony kolor i są elastyczne.

Żywe choinki/YouTube @Podlewane
Żywe choinki/YouTube @Podlewane
Żywe choinki/YouTube @Podlewane

W przypadku choinek w doniczkach, które planujemy później zasadzić w ogrodzie, zwróćmy również uwagę na to, czy drzewko jest prawidłowo ukorzenione. Aby to zrobić, wystarczy podnieść je do góry za trzon. Jeśli łatwo wychodzi, lepiej poszukać innej rośliny.

W przypadku choinek ściętych należy się kierować zasadą, że im później ścięta, tym lepiej. Dlatego lepiej wybierajmy drzewka krajowe, bo te zagraniczne, sprowadzane m.in. z Danii, ścinane są już w listopadzie. Oczywiście nie jest to reguła, bo zdarza się, że i nasze choinki są wcześniej ścinane i przechowywane przez dłuższy czas, co mocno wpływa na ich kondycję.

Jak sprawić, że choinka będzie dłużej cieszyła nasze oko?

Wybierając ciętą choinkę, warto sprawdzić pień w miejscu cięcia. „Powinien być wilgotny. Obecność w tym miejscu żywicy to gwarancja świeżości” – wskazują leśnicy. Aby choinka dłużej cieszyła oko jak najdłużej, należy pamiętać o jej aklimatyzacji. Nie należy po kupieniu wnosić jej od razu do domu. Kupione drzewko warto potrzymać kilka dni na balkonie, na klatce schodowej czy na balkonie.

Dzięki temu roślina nie przeżyje aż tak dużego szoku termicznego po przeniesieniu jej do ciepłych wnętrz naszych domów. Kiedy drzewko zostanie już wniesione do domu, nie należy go ustawiać w pobliżu źródła ciepła. Jeśli już musimy umieścić choinkę w pobliżu kaloryfera, należy zmniejszyć temperaturę.

Nie możemy też zapominać o regularnym nawadnianiu rośliny, co dotyczy zarówno drzewek w donicach, jak i choinek ciętych.

A wy, jakie macie patenty na to, żeby żywe choinki długo cieszyły nasze oko w okresie świątecznym?

To też może cię zainteresować: Maciej Kurzajewski i Katarzyna Cichopek udowodnili, że nie mogą bez siebie żyć. Jeden z portali zwraca uwagę na jeden szczegół

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Michał Wiśniewski wraca do Polski. Muzyk pozwolił sobie na kilka wyjątkowo gorzkich słów. "Najgorsze państwo, w jakim przyszło mi żyć"

O tym się mówi: Niespodziewane odejście Gabriela Seweryna wciąż budzi wiele wątpliwości. Pojawiły się nowe tropy w sprawie