Kolęda, to nie tylko tradycyjne odwiedziny księży w domach parafian. To czas rozmów, modlitwy, błogosławieństw domów, ale także moment, który budzi pytanie: ile wrzucić do koperty na kolędzie? Ksiądz Adrian Chojnicki z platformy TikTok rozwiał wątpliwości, ale to nie tylko kwota jest ważna, lecz sama idea spotkania duszpasterskiego.

W Polskim kalendarzu liturgicznym kolęda zaczyna się 27 grudnia i trwa do 2 lutego, uroczystości Ofiarowania Pańskiego. W tym czasie duchowni odwiedzają domy wiernych, aby dzielić się radością z narodzin Jezusa, modlić się razem z rodzinami i błogosławić mieszkania.

Często jednak pojawia się pytanie, ile wrzucić do koperty dla księdza, który przychodzi z błogosławieństwem. Duchowny Adrian Chojnicki podkreśla, że jest to czysto dobrowolny datek. Na swoim profilu na TikToku, w krótkim filmie, wyjął z koperty kartkę z napisem "Ofiara jest dobrowolna". W ten sposób zaznaczył, że ilość gotówki nie jest istotna, a gest ofiary powinien być spontaniczny i zgodny z własnym przekonaniem.

"Sprawa jest banalnie prosta. Jeśli ktoś chce złożyć ofiarę, to ją daje. Jeżeli ktoś nie chce złożyć, to jej po prostu nie daje. Wizyta duszpasterska jest sprawą dobrowolną. Jeżeli nie chcesz wpuszczać kolędy, to masz do tego prawo." - podkreślił Ksiądz Chojnicki.

Wizyta duszpasterska nie ogranicza się jednak tylko do symbolicznego datku. To również czas na rozmowę o wierzeniach, wymianę doświadczeń i okazję do pogłębienia duchowej więzi. Warto podkreślić, że dla wielu osób ta chwila jest istotnym doświadczeniem, pozwalającym na wspólne dzielenie się wiarą.

Ksiądz Adrian Chojnicki podzielił się również tajemnicą skrótu C+M+B, który widnieje na drzwiach wielu domów. To symboliczne hasło oznacza "Chrystus mieszkanie błogosławi". Tym samym, kolęda nie tylko przynosi do domów duszpasterskie błogosławieństwo, ale również symbolizuje Chrystusowe obecności w życiu rodziny.

Kolęda to nie tylko tradycja i rytuał, to także głęboki moment duchowy, który kształtuje atmosferę i wspólnotę między duszpasterzem a wiernymi. Kwota w kopercie staje się zatem jedynie niewielkim detalem w porównaniu do bogactwa duchowego, które przynosi ze sobą to spotkanie.

To też może cię zainteresować: Porażające informacje w sprawie nastolatki z Andrychowa. Historią młodej dziewczyny żyje cała Polska. Czy wiadomo, kto zawinił. Są dwie wersje zdarzeń

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wstrząsająca przepowiednia Baby Wangi na 2024 rok. Niewidoma jasnowidzka myliła się bardzo rzadko. Przyszłe dwanaście miesięcy przyniosą wielką klęskę