Zapewne każdemu z nas zdarzył się problem zatkanego odpływu w zlewie, przez który woda ścieka bardzo powoli, a czasem w ogóle. Wiele gospodyń domowych radzi sobie z tym za pomocą zwykłej soli kuchennej. Sól poradzi sobie nie tylko z zatorami, ale także z różnego rodzaju zabrudzeniami.

Sól kuchenna nie tylko do przyprawiania

Większość z nas sól wykorzystuje przede wszystkim jako przyprawę. Może jednak sprawdzić się także w sprzątaniu i radzeniu sobie z zatorami w rurach.

Pamiętać należy, że większość zatorów spowodowana jest tłuszczem gromadzącym się na ściankach rur odpływowych. Aby go rozpuścić warto zastosować sól. Wsypujemy do odpływu kilka szklanek soli i zalewamy je 1/2 litra wrzącej wody.

Całość pozostawiamy w odpływie na 60 minut. Po tym czasie zalewamy odpływ gorącą wodą. Zator powinien zniknąć, podobnie, jak towarzyszące mu nieprzyjemne zapachy.

Warto pamiętać też o profilaktyce. Wystarczy raz na 30 dni wsypać do odpływu zlewu łyżkę soli kuchennej i zalać ją ciepłą wodą.

Sól/YouTube @Niby Wiesz
Sól/YouTube @Niby Wiesz
Sól/YouTube @Niby Wiesz

Sól świetnie sprawdza się do sprzątania

Sól kuchenna świetnie nadaje się także do sprzątania. Wszystko dzięki jej właściwościom czyszczącym, dezynfekująco-antyseptycznym, odkażającym i ściernym. Sól świetnie wyczyści garnki oraz akcesoria, szczególnie te wykonane z miedzi. Jest też nieocenioną pomocą w czyszczeniu, nawet mocno zabrudzonego wnętrza piekarnika.

Sól pomoże również uporać się z plamami z wina, które niełatwo wywabić. Wystarczy nanieść na plamę dużą ilość soli. Następnie, bardzo delikatnie wcieramy sól w tkaninę. Zostawiamy całość na kilka minut, po czym spłukujemy letnią wodą. Jeśli plama od razu nie zejdzie, należy powtórzyć zabieg.

Sól/YouTube @Marek Skoczylas i Drużyna Zdrowia
Sól/YouTube @Marek Skoczylas i Drużyna Zdrowia
Sól/YouTube @Marek Skoczylas i Drużyna Zdrowia

A wy, jakie znacie niecodzienne zastosowania soli?

To też może cię zainteresować: Taka przyszłość czeka Danutę Holecką. Czy dziennikarka nadal będzie pracowała w Telewizji Polskiej. Sprawę postawiono bardzo jasno

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rolą Bohuna w filmie "Ogniem i mieczem" podbił serca milionów Polek. Tak dziś wygląda Aleksander Domagarow