Mam już siedemdziesiąt parę lat, a moje dzieci martwią się o mnie coraz bardziej. Widzą mnie jako kobietę starszą, skłonną do zapomnienia, czasami tracącą orientację w rzeczywistości. Zaczęli rozmawiać o możliwości wysłania mnie do domu opieki. Mówią, że to dla mojego dobra, że tam będę miała opiekę, towarzystwo rówieśników i zapewnioną opiekę medyczną. Ale dla mnie to oznaczałoby koniec mojej samodzielności i uwięzienie w ograniczających ramach instytucji.

Wiem, że moje ciało już nie jest takie, jak kiedyś. Moje ruchy są wolniejsze, a siła opuszcza mnie, ale wciąż jestem głodna życia. W moim sercu płonie żar, który nie pozwala mi się poddać. Mimo że widzę, jak wiele przyjaciół i bliskich odeszło, nadal czuję w sobie energię do tworzenia nowych relacji i dzielenia się swoją mądrością.

Ostatnie lata życia stały się dla mnie czasem odkrywania nowych pasji. Zaczęłam malować obrazy, które od zawsze tkwiły w mojej duszy. Uczę się gry na fortepianie, a każdy dźwięk, który wydobywam z klawiszy, to dla mnie triumf. Chodzę na spacery w parku i obserwuję przyrodę, podziwiam kwiaty, drzewa i ptaki. To drobne chwile sprawiają, że czuję się żywa.

Chociaż moje dzieci martwią się o moje zdrowie, nie chcę rezygnować z życia na własnych warunkach. Chcę mieć kontrolę nad swoimi wyborami, nawet jeśli to oznacza ryzyko. Moje życie może być ciche i spokojne, ale nadal jest moje. Nie jestem gotowa na dom opieki, który odbierze mi te skromne przyjemności i wolność.

Mimo że moje ciało może być starsze, moja dusza wciąż jest młoda i spragniona przygód. Nie zamierzam się poddawać. Chcę żyć każdy dzień, cieszyć się każdym wschodem słońca i zachodzić za horyzontem. Moje dzieci mogą martwić się o mnie, ale ja zamierzam korzystać z każdej chwili, która mi została. Nie chcę opuszczać tego świata, dopóki nie będę gotowa, niezależnie od tego, co inni uważają za słuszne.

To też może cię zainteresować: Załamanie pogody stało się faktem. Czekają nas trudne godiny w pogodzie. IMGW wydaje ostrzeżenia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Menadżerka Agnieszki Chylińskiej komentuje zamieszanie wokół piosenkarki i jej pierwszego męża. Nie wszystkim jej słowa przypadły do gustu