Niewątpliwie, współpraca między rządzącą partią a ojcem Tadeuszem Rydzykiem jest coraz bardziej oczywista, a ich wspólne interesy wydają się być na pierwszym planie. To partnerstwo, które budzi wiele kontrowersji, a informacje o przekazywaniu ogromnych kwot na rzecz organizacji związanych z duchownym budzą wiele pytań.

W pierwszych miesiącach roku 2023 Ministerstwo Spraw Zagranicznych podpisało dwie umowy z fundacją Lux Veritatis, której prezesem jest toruński biznesmen, a także kontrakt z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Efektem tego były przekazy finansowe sięgające niemal miliona złotych, kierowane do działań związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, informuje Goniec.

To właśnie interpelacja poselska Hanny Gill-Piątek przyniosła na światło dzienne te informacje, wymuszając ich ujawnienie. Jednakże, w obliczu tych decyzji, były wiceminister spraw zagranicznych, Piotr Wawrzyk, stanął w ich obronie, tłumacząc, że pierwsza z umów była wynikiem konkursu "Dyplomacja publiczna 2023" i miała wartość 125 tysięcy złotych.

Pieniądze nie przestają płynąć do Torunia, a politycy argumentują, że są one przeznaczone na projekty o charakterze edukacyjnym i informacyjnym. Jednakże, warto zwrócić uwagę na to, że kolejne umowy zawierane są z instytucjami związanymi z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, co wzbudza wątpliwości w kontekście transparentności i sprawiedliwości podziału środków publicznych.

Warto również podkreślić, że jedna z umów dotyczy produkcji filmów dokumentalnych ukazujących zbrodnie dwóch totalitaryzmów - niemieckiego i sowieckiego, oraz prawdę o Katyniu. To inicjatywa, która wydaje się mieć wartość historyczną i edukacyjną.

Ministerstwo Zdrowia również podpisało umowę z fundacją Lux Veritatis w sprawie emisji spotu na antenie Telewizji Trwam w ramach kampanii "Dla zdrowia Polaków". Kwota tej umowy wyniosła niemal 300 tysięcy złotych brutto.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów również dokonała zakupu czasu antenowego na potrzeby emisji spotów świątecznych oraz informacyjnych w stacjach telewizyjnych związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Razem z innymi przekazami, do Torunia w ostatnich miesiącach trafiło z rządu aż 987 557 złotych.

Ta kontynuacja współpracy i przekazywanie znaczących sum publicznych środków budzi wiele pytań i kontrowersji. Warto zastanowić się nad zasadami przejrzystości i uczciwości w rozdziale pieniędzy publicznych oraz nad wpływem takich umów na polityczną i społeczną rzeczywistość naszego kraju.

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. Moja mama nie chce zajmować się wnuczką. Mówi, że ma tylko 55 lat i chce żyć swoje życie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Synoptycy mają pierwsze prognozy. Czy czeka nas powtórka ze słynnej „zimy stulecia”