Jak przypomina portal "Wirtualna Polska", lato sprzyja spędzaniu czasu w plenerze. Niestety miła wycieczka na łono natury może mieć przykre konsekwencje w postaci ataku kleszcza. Aby ustrzec się przed pajęczakami, które przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, warto wykorzystać prosty preparat, który można przygotować samodzielnie w domu. Składnik, którego potrzebujesz, masz w domu!

Jak domowymi sposobami ustrzec się przed kleszczami?

Spacer na łące, w lesie, a nawet w miejskich parkach może się skończyć przykrą niespodzianką, jaką jest złapanie kleszcza. Wielu z nas szuka domowych sposobów na ustrzeżenie się przed atakiem tych pajęczaków. Warto pamiętać, że kleszcze są wyjątkowo czułe na zapachy. Część z nich je przyciąga, inne odstraszają.

Kleszcze nie znoszą zapachu lawendy, mięty, eukaliptusa, a także rozmarynu. Można je wykorzystać do zabezpieczenia się przed kleszczami, przygotowując mieszankę, którą następnie wsmarujemy w skórę. Wystarczy wziąć jeden z wymienionych olejków eterycznych i zmieszać go z bezpiecznymi dla naszej skóry olejkami (np. jojoba, awokado lub migdałowym).

Olejek eteryczny/YouTube @KASIA RAW
Olejek eteryczny/YouTube @KASIA RAW
Olejek eteryczny/YouTube @KASIA RAW

Mieszankę wsmarowujemy w okolicę szyi, karku, czy kostek. To wystarczy, żeby zabezpieczyć się przed kleszczami. Ważne, żeby nie wcierać preparatu w skórę zwierząt!

To też pomoże ustrzec się nam przed kleszczami

Wybierając się na spacer do lasu, czy na łąkę, warto zakładać jasne ubrania. Dzięki temu łatwiej będzie nam wypatrzeć na nich kleszcza, jeszcze za nim zdąży się on wbić w naszą skórę. Należy unikać poruszania się w gęstych i wysokich trawach. Najbezpieczniej będzie się poruszać ścieżkami, choć i na ich obrzeżach mogą się pojawiać te niebezpieczne pajęczaki.

Po powrocie do domu warto zdjąć wszystkie ciuchy i założyć nowe. Należy także dokładnie przejrzeć swoje ciało, koncentrując się na miejscach, które kleszcze lubią najbardziej (np. pachwiny, kolana, pachy, czy inne zagięcia skóry).

Kleszcze/YouTube @Ciekawe ciekawostki
Kleszcze/YouTube @Ciekawe ciekawostki
Kleszcze/YouTube @Ciekawe ciekawostki

A wy, jakie macie sprawdzone patenty na odstraszanie kleszczy?

To też może cię zainteresować: Wiele osób może nieświadomie być posiadaczami niemałej fortuny. Wystarczy sprawdzić banknoty w naszych portfelach. Kluczem będzie numer seryjny

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tak wygląda miejsce spoczynku Kacpra Tekieli. Justyna Kowalczyk w poruszający sposób uczciła miłość męża do gór. Chodzi o bardzo symboliczny przedmiot

O tym się mówi: Tłum przerwał przemówienie Lecha Wałęsy. Polityk zareagował od razu. O czym mowa