Jest łatwa w uprawie i bardzo pożywna. Sadzenie cebuli w ogrodzie to wiosenna tradycja, a najważniejsze, aby wiedzieć, kiedy to zrobić. W tym artykule opowiem o najlepszym czasie na sadzenie cebuli i kilku ważnych zasadach, które warto pamiętać.

Kiedy sadzić cebulę?

Najlepszy czas na sadzenie cebuli to wczesna wiosna, kiedy temperatura gleby wynosi około 10-15 stopni Celsjusza. W Polsce idealnym terminem jest marzec lub kwiecień. Należy jednak uważać, aby nie sadzić cebuli zbyt wcześnie, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia rośliny przez niskie temperatury i mrozy.

Zasady sadzenia cebuli

Wybierz dobre miejsce w ogrodzie: Cebula wymaga gleby o dobrym drenażu, bogatej w składniki odżywcze i o pH od 6,0 do 6,8. Najlepiej sadzić cebulę w miejscu, gdzie wcześniej rosły rośliny strączkowe, kapustne lub ziemniaki.

Przygotuj glebę: Przed sadzeniem cebuli warto przygotować glebę poprzez dodanie nawozów organicznych lub sztucznych. Przed sadzeniem warto też ułożyć warstwę mulczu z liści lub słomy, która zatrzyma wilgoć w glebie.

Sadzenie cebuli: Przed sadzeniem cebuli, należy robić rowki o głębokości około 2,5-5 cm i oddaleniu od siebie około 15-20 cm. Sadzenie cebuli powinno być wykonywane korzeniami do dołu, a część szczytowa powinna być widoczna na powierzchni ziemi.

Podlewanie cebuli: W czasie suchych okresów należy podlewać cebulę regularnie, aby zapobiec wysychaniu gleby i utracie wilgoci. Warto jednak uważać, aby nie przelać roślin, gdyż może to prowadzić do zgnicia cebuli.

Zbiór cebuli: Po około 90-120 dniach od sadzenia cebuli, można przystąpić do zbiory. Cebule powinny być zbierane, gdy większość liści zwiędnie i obumarzeje. Po zbiorze cebule powinny być suszone na słońcu lub w ciepłym, suchym miejscu przez kilka dni.

O tym się mówi:

Zerknij: