Warto wiedzieć, że obok niektórych warzyw nie można sadzić ogórków, ponieważ niektóre rośliny oddziałują na siebie nawzajem, co może wpłynąć na wzrost i plonowanie ogórków.

Jednym z warzyw, które nie powinno być sadzone obok ogórków, są rośliny z rodziny dyniowatych, takie jak cukinie, dynie, kabaczki czy melony. Te rośliny są podobne do ogórków pod względem wymagań glebowych i wilgotności, ale powinny być sadzone w oddzielnej części ogrodu, ponieważ rośliny z rodziny dyniowatych są podatne na choroby grzybowe, które mogą przenosić się na ogórki i powodować ich choroby.

Innym warzywem, obok którego nie powinno się sadzić ogórków, są rośliny kapustne, takie jak kapusta, brukselka czy kalafior. Rośliny te mają wysokie wymagania glebowe i często wymagają dość dużo miejsca, co może konkurować z ogórkami. Ponadto, rośliny kapustne oddziałują na glebę w sposób, który może być niekorzystny dla ogórków, co może wpłynąć na ich wzrost i plonowanie.

Należy również unikać sadzenia ogórków obok roślin warzywnych z rodziny cebulowatych, takich jak cebula, czosnek czy szalotka. Te rośliny wydzielają lotne związki siarki, które mogą hamować wzrost ogórków i powodować u nich choroby.

Innym warzywem, które powinno być sadzone w oddzielnej części ogrodu od ogórków, są rośliny fasoli i groszku. Te rośliny wprowadzają do gleby bakterie azotowe, które są korzystne dla fasoli i groszku, ale mogą konkurować z ogórkami, które wymagają innych składników odżywczych.

Podsumowując, ogórki to rośliny łatwe w uprawie i produktywne, ale trzeba pamiętać, że nie każde miejsce w ogrodzie jest odpowiednie dla nich. Unikanie sadzenia ogórków obok roślin dyniowatych, kapustnych, cebulowatych, fasoli i groszku jest ważne, aby zapobiec chorobom, konkurencji o miejsce i składniki odżywcze, a także zapewnić najlepsze warunki dla wzrostu i plonowania ogórków.

To też może cię zainteresować:

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: