Jak informuje portal "Radio Zet", niskie temperatury notowane są obecnie w wielu regionach naszego kraju. Dzięki temu pracownikom Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej udało się uchwycić wyjątkowy efekt eksperymentu z wrzątkiem wyrzuconym w powietrze. Zdjęcie efektu Mpemby obiegło sieć i wywołało ogromne poruszenie wśród internautów.

Efektowny eksperyment

Zima ostatnio sobie o nas przypomniała i w wielu miejscach naszego kraju zrobiło się mroźno. Szczególnie dotyczy to obszarów górskich, gdzie poza niską temperaturą notuje się pokrywę śnieżną sięgającą nawet 120 cm. W górnych partiach Karkonoszy temperatura spadła poniżej -15 stopni, co pozwoliło wykonać "sztuczkę".

Spory mróz umożliwił przeprowadzenie efektywnego doświadczenia, polegającego na wyrzuceniu w powietrze wrzącej wody. Jego efektem są imponujące zdjęcia lodowej chmury. Nagranie wyjątkowego spektakularnego eksperymentu pojawiło się na profilu IMGW w mediach społecznościowych.

Efekt Mpemby/Facebook @IMGW BIP
Efekt Mpemby/Facebook @IMGW BIP
Efekt Mpemby/Facebook @IMGW BIP

Internauci nie kryją zachwytu

"Przedstawiamy efekt Mpemby w towarzystwie zachodzącego słońca na Śnieżce. Jak Wam się podoba?" - napisali pracownicy IMGW, którzy przeprowadzili wspomniany eksperyment. Na filmie widzimy, jak wrząca woda wyrzucona w powietrze tworzy nad głową mężczyzny przepiękny pióropusz z lodu, który po chwili znika.

W tle widoczne jest także zachodzące słońce, który sprawia, że ostateczny efekt zachwyca tym bardziej. "Rewelacja" - pisali w komentarzach zachwyceni internauci.

A jak wam podoba się uchwycony na nagraniu efekt? Próbowaliście kiedyś zrobić coś podobnego?

To też może cię zainteresować:

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:

O tym się mówi: