Jak przypomina portal "Interia", grudnik jest rośliną, która nie sprawia szczególnie dużych problemów w uprawie. Jednak czasem zdarza się, że hodując go, popełniamy pewne błędy, których skutkiem jest brak kwitnienia. Co zrobić, żeby nasz grudnik obsypał się kwiatami?

Grudnik

Grudnik, określany bywa również jako Kaktus Bożonarodzeniowy. Tę nazwę zawdzięcza temu, że w okresie zimowym obsypuje się przepięknymi kwiatami. Naturalnym miejscem jego występowania jest Brazylia, choć jego urok sprawia, że stał się popularną rośliną doniczkową.

Jeśli zapewnimy grudnikowi odpowiednie warunki, zakwitnie on już w listopadzie. Zdarza się jednak, że popełniamy przy jego pielęgnacji błędy, które mu to uniemożliwiają. Jak sprawić, żeby grudnik obsypał się kwiatami?

grudnik, screen Youtube @Marina Zukova
grudnik, screen Youtube @Marina Zukova
Grudnik, screen Youtube @Marina Zukova

Odpowiednia pielęgnacja

Kluczem do sukcesu, jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków, w tym właściwego podlewania. Jedną z najważniejszych rzeczy, jest niedopuszczenie do całkowitego przesuszenia podłoża, w które jest wsadzony. To właśnie zbyt sucha ziemia może być winna temu, że roślina nie kwitnie.

Roślinę należy podlewać raz w tygodniu, dbając o to, aby była ona wilgotna, ale nie całkowicie mokra. Po podlaniu należy pamiętać o usunięciu wody z podstawki. Warto również zraszać grudniki wodą - najlepiej, żeby nie była ona świeża, ale odstana przez okres 2-3 dni.

Grudnik/YouTube @Rytmy Natury, Dietetyk Uroda
Grudnik/YouTube @Rytmy Natury, Dietetyk Uroda
Grudnik/YouTube @Rytmy Natury, Dietetyk Uroda

Nie należy także zapominać o nawożeniu rośliny, o ile ta nie jest w okresie spoczynku. Do tego wybierajmy nawozy dla kaktusów lub roślin doniczkowych.

O tym też należy pamiętać

Należy też pamiętać o tym, aby grudnik rósł w odpowiedniej doniczce. Nie powinna być ona zbyt duża, bo rozbudowany system korzeniowy sprzyja braku kwitnienia. Grudniki nie lubią zmian, dlatego nie należy rośliny przestawiać w momencie, kiedy pojawią się na niej pąki.

Grudnik lubi stanowisko jasne, ale bez narażenia na bezpośrednie promienie słoneczne. W okrsie od września do grudnia powinno zapewnić się grudnikowi około 12 godzin ciemności. Optymalną temperaturą jest 21 stopni. Roślina może nie wydawać kwiatów, jeśli w pomieszczeniu jest zbyt ciepło.

Grudnik/YouTube @Wiem
Grudnik/YouTube @Wiem
Grudnik/YouTube @Wiem

A wy, jakie macie patenty na to, aby wasz grudnik zakwitł?

To też może cię zainteresować: Przyjaciel księcia Filipa zdradził przyczynę odejścia królowej Elżbiety II. Monarchini zmagała się z poważną chorobą

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Zabrałam moją 70-letnią matkę ze wsi do swojego mieszkania. Teraz bardzo tego pożałowałam. Jej stan zdrowia nie jest dobry

O tym się mówi: Astrolodzy wytypowali trzy znaki zodiaku, którym grudzień przyniesie szczęście