Orchidee cieszą wśród Polaków sporą popularnością. Ich uroda sprawia, że wybieramy je zarówno do naszych domów, jak i przestrzeni biurowych. Przy całej swojej egzotyczności, są dość łatwe w uprawie. Jednak zdarza się, że nas storczyk nie kwitnie. Jak sprawić, żeby roślina obsypała się pąkami?

Podaj to storczykowi, aby zaczął kwitnąć

Nawóz, który odżywi storczyka z pewnością znajdziemy w naszej kuchni. Mleko, bo o nim mowa, poprawi kondycję orchidei, dzięki zawartym w nim białku i pierwiastkach. Dzięki nawożeniu mlekiem storczyk odzyska siłę, żeby kwitnąć przez cały rok! Jak przyrządzić odżywkę?

Do przygotowania odżywki potrzebujemy 0,5 l mleka i jedną łyżkę mleka (powinno ono mieć co najmniej 3,2 procent tłuszczu). Oba składniki mieszamy i tak przyrządzoną miksturą zalewamy storczyka, którego uprzednio umieszczamy w misce. Roślinę pozostawiamy w odżywce przez kwadrans.

Storczyk/YouTube @Wiem
Storczyk/YouTube @Wiem
Storczyk/YouTube @Wiem

Po tym czasie wyciągamy doniczkę z rośliną, dokładnie odkapując nadmiar odżywki. Najlepsze efekty uzyskamy powtarzając ten zabieg co dwa miesiące. Nie powinniśmy tego robić rzadziej, niż raz w miesiącu.

Warto też, przynajmniej raz na dwa tygodnie przemyć liście orchidei za pomocą wacika nasączonego roztworem, przygotowanym z 2 łyżek wody i 1 łyżki mleka.

Sprawdź stanowisko storczyka

Problem z kwitnieniem może mieć też związek z tym, że nie zapewniliśmy storczykowi odpowiednich warunków. Należy pamiętać, że roślina najlpiej czuje się na stanowisku jasnym, w którym ma dostęp do rozproszonego światła. Nie należy wystawiać jej na bezpośrednie działanie promienii słonecznych.

Najlepiej ustawiać ją na parapetach okien wychodzących na wschód lub na południowy-zachód. W pomieszczeniach, których szyby wychodzą na południe, spokojnie można umieścić roślinę z dala od okien i to bez konieczności jej sztucznego doświetlania.

Storczyki/Youtube @Sam's Orchids
Storczyki/Youtube @Sam's Orchids
Storczyki/Youtube @Sam's Orchids

Ważne, żeby w okresie kwitnienia, nie przestawiać rośliny - jeśli zmienimy jej miejsce, może stracić pąki. Storczykowi nie służą przeciągi, zbyt obfite podlewanie, ostre światło, a także zbyt wysoka temperatura.

A wy, jakie macie sprawdzone patenty na to, aby storczyk obsypał się kwiatami?

To też może cię zainteresować: Pół szklanki produktu wystarczy, żeby toaleta była jak nowa. Ten patent coraz więcej osób

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:Opłata za abonament RTV niebawem pójdzie do góry. Ile zapłacimy w 2023 roku i kto nie musi tego robić

O tym się mówi: Zapadła ostateczna decyzja w sprawie Sylwestra Marzeń z dwójką. Wielu czekało na nią z niecierpliwością. Co wiadomo