Co i jak można uprawiać na balkonie?

Nie ma znaczenia, jeśli nie masz własnego ogrodu, ale chcesz mieć na stole własne uprawiane warzywa i zioła. Można to zrobić na najmniejszej powierzchni, na przykład na balkonie.

Jak zaplanować ogród balkonowy

Musisz od razu zaplanować, gdzie i co będzie rosło, jakie skrzynki zbudować, jakie będzie oświetlenie, a dopiero potem przystąpić do sadzenia. Bardzo wygodnie jest narysować plan, na którym można wizualnie określić miejsce dla każdej rośliny. Pamiętaj, że w przypadku większości roślin ważne jest, aby balkon był oświetlony, w przeciwnym razie będziesz musiał uzupełnić rośliny o sztuczne światło. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę bliskość różnych kultur, ponieważ nie wszystkie są ze sobą zaprzyjaźnione.

Co uprawiać na balkonie

screen YT
screen YT
screen YT

Najbardziej praktyczne i najłatwiejsze do uprawy na balkonie są rośliny:

bazylia, koperek, pietruszka, seler,
sałata, szpinak,
mięta, melisa,
cebula i czosnek na zieleninach,
słodka i ostra papryka
pomidory,
ogórki,
rzodkiewka,
groszek,
fasolki,
truskawka.
Wybierając nasiona, zwracaj uwagę na uprawy i odmiany, które można wykorzystać do ogrodnictwa w pomieszczeniach.

Jak uprawiać rośliny na balkonie

screen YT
screen YT
screen YT

Decydując o tym, jakie pojemniki użyć w przydomowym ogrodzie, warto być kreatywnym, a nawet zaoszczędzić na zakupie doniczek i pojemników. Będziesz potrzebować różnych plastikowych słoików, wiader, kanistrów, beczek, butelek, a nawet kubków. Z niepotrzebnych naczyń mogą to być stare miski, wiadra, garnki. Najważniejsze jest wykonanie otworów w dnie w celu wentylacji i usunięcia nadmiaru wilgoci, aby rośliny nie cierpiały z powodu stojącej wody.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę rozwój systemu korzeniowego i zapotrzebowanie na rośliny w objętości doniczek. Na przykład zioła zmieszczą się w zwykłej doniczce, ale pomidory lub ogórki będą wymagały dość szerokich pojemników o pojemności co najmniej 4-5 litrów.

Organizacja pojemników na balkonie

screen YT
screen YT
screen YT

Truskawki można uprawiać nie poziomo, ale pionowo - w tym przypadku jest to wyraźna oszczędność miejsca. Pionowe ułożenie może być wykonane z plastikowych rur o średnicy 150 mm, a otwory do sadzenia wykonuje się w odległości 25 cm od siebie. Rurę montuje się w głębokim zbiorniku wypełnionym żwirem.

W przypadku roślin pnących dobrze nadaje się krata lub mocne liny, wzdłuż których będą się czepiać i rosnąć. A sam balkon jest dobrze wyposażony w półki lub stojaki - ułatwi to dostęp do wszystkich roślin. Jednocześnie ważne jest, aby wziąć pod uwagę margines bezpieczeństwa konstrukcji, ponieważ doniczki z ziemią i duże rośliny ważą dużo.

Ziemia do uprawy na balkonie

Możesz kupić gotową glebę w sklepie lub samodzielnie przygotować miksturę. Optymalny skład gleby:

5 części torfu,
1 część gleby
3 części humusu.
Do wypełniania doniczek można użyć keramzytu lub styropianu, dzięki czemu waga konstrukcji jest mniejsza.

Jak sadzić rośliny na balkonie

Najpierw na dnie pojemników kładzie się warstwę drenażową, a następnie należy je wypełnić ziemią.
Następnie przystąp do wysiewu nasion na głębokość wskazaną na opakowaniu.
Aby przyspieszyć proces wzrostu roślin, możesz od razu sadzić sadzonki na balkonie.
W warunkach balkonowych można wysiewać nasiona do sadzonek znacznie wcześniej niż na otwartym terenie w ogrodzie.
Następnie należy zapewnić uprawom podlewanie i pewien poziom wilgotności powietrza. Ważne jest, aby poziom wilgoci nie wpływał na wilgotność w mieszkaniu i na balkonie, w przeciwnym razie nie unikniesz pleśni na ścianach. W tym celu niezbędna jest odpowiednia wentylacja.

O tym się mówi: Małgorzata Rozenek-Majdan pokazuje smukłą kibić w mediach społecznościowych. Szybko wróciła "do formy" po porodzie dzięki jodze

Zerknij: Maryla Rodowicz ma problemy zdrowotne? Co się dzieje z gwiazdą? Niepokojące doniesienia