Wielu hodowcom storczyków często zdarzają się liczne błędy, w wyniku których roślina słabo się rozwija, przestaje kwitnąć, jej liście opadają. W niektórych przypadkach może nawet obumrzeć.

Ziemia zamiast podłoża

Najgorszy błąd w pielęgnacji orchidei to używanie ziemi uniwersalnej do wszystkich rodzajów kwiatów doniczkowych. Taki rodzaj podłoża nie jest odpowiedni dla tej egzotycznej rośliny. Z powodu nagromadzenia wilgoci i braku powietrza korzenie szybko gniją. Najlepiej jest kupić gotowe podłoże przeznaczone specjalnie dla storczyków - zawiera ono korę drzewną, torf, piasek, mech, włókno kokosowe i inne składniki.

Częsta zmiana podłoża

Każde przesadzanie storczyków jest stresujące dla tych kwiatów. Wielu doświadczonych hodowców kwiatów zaleca zmianę podłoża tylko raz na 3-4 lata. Nie zaleca się również przesadzania rośliny natychmiast po zakupie (wyjątkiem jest przypadek, kiedy okaz między korzeniami posiada piankę zatrzymująca wilgoć).

Niewłaściwa doniczka

Jeśli storczyk zostanie posadzony w nieprzezroczystej doniczce, jego korzenie nie będą miały wystarczającej ilości światła, proces fotosyntezy ulegnie spowolnieniu, pisze Design Homes. Do przesadzania storczyków powinna być używana przezroczysta donica z otworami zarówno w ściankach, jak i na dole. W ten sposób stworzy się idealna forma dla dobrej cyrkulacji powietrza.

Nieprawidłowy schemat nawożenia

Nawożenie należy przeprowadzić dopiero po zakończeniu pierwszego kwitnienia. Można stosować specjalne nawozy do storczyków raz w tygodniu w niewielkiej ilości.

Nieszczelne podlewanie

Kolejny powszechny błąd w pielęgnacji storczyków to wlewanie wody bezpośrednio do doniczki. Storczyki wymagają podlewania przez zanurzenie. Aby to zrobić, donicę należy umieścić w pojemniku wypełnionym odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Po 20-30 minutach kwiat można usunąć. Z reguły wystarczy to zrobić raz w tygodniu.

Za dużo słońca

Orchidea nie lubi bezpośredniego światła słonecznego. Dlatego umieszczając doniczkę na południowych oknach, nie należy trzymać jej na parapecie, ale w razie potrzeby zacienić latem.

Storczyki z reguły kwitną raz lub dwa razy w roku, proces ten jest najbardziej aktywny jesienią i zimą. Brak kwiatów wskazuje na jakiś problem.

Storczyki/YouTube @Zielony Umysł