Już wkrótce wszyscy będziemy cieszyć się wspaniałym smakiem truskawek. Na te typowo letnie owoce czekamy cały rok. Warto zatem zamknąć ten wspaniały aromat w słoiku i móc cieszyć się nim przez wiele miesięcy. Gotowanie truskawek wiąże się jednak z utratą składników odżywczych i witamin. Dżem powinien być nie tylko smaczny, ale także mieć dobrocznny wpływ na zdrowie. Jak to zrobić? Poprzez ochronę truskawek przed nadmierną obróbką cieplną, aby pozostały w nich wszystkie składniki odżywcze.

Jest przepis, który nam w tym pomoże. W tym przypadku gotujemy jedynie syrop, a nie truskawki! Taki dżem jest przepyszny, ma jasny kolor i niesamowicie pachnie.

Składniki:


2 kg truskawek (małych i dojrzałych)
1 kg cukru
0,5 szklanki wody


Sposób przygotowania:


Usuń szypułki, umyj owoce pod bieżącą wodą i osusz na sicie. Następnie wrzuć truskawki do miski.


W garnku ugotuj syrop - wsyp kilogram cukru i wlej pół szklanki wody, całość zagotuj na średnim ogniu.


Gotuj syrop przez 5-7 minut, aby był gęsty i stał się przezroczysty. Uważaj, aby nie spalić cukru. Łatwo to sprawdzić - wystarczy zamoczyć łyżkę w syropie, nabierając odrobinę i lekko dmuchnąć. Jeśli syrop stanie się lepki i prawie zestalony to wówczas jest gotowy.

Zalej truskawki gorącym syropem, przykryj pokrywką i odstaw do wystygnięcia. Truskawki w tym czasie wydzielają sok, a syrop staje się płynny.


Gdy truskawki ostygną, przetrzyj je przez sito. Dżem gotuje się przez 5-7 minut. Później włóż truskawki z powrotem do miski i zalej ugotowanym gorącym syropem. Niech truskawki znów całkowicie ostygną.


Całą procedurę powtarzamny jeszcze raz. Po trzecim zabiegu należy rozłożyć truskawki w sterylnych słoikach i zalać wrzącym syropem, zakręcić pokrywki i szybko zapasteryzować, przykrywając kocem. Smacznego!

Truskawki/YouTube @fitplus36