Okres świąteczny w pełni i większość dzieciaków rozpoczęła już swoje coroczne przesłuchania. „Co to jest śliwka?” „Czy elfy tworzą gry na PC?” „Dlaczego Eric dostaje więcej zabawek?” I nie zapomnijmy o nieuniknionym klasyku: „Czy Święty Mikołaj jest prawdziwy?”

Podjęcie decyzji, jak odpowiedzieć na to pytanie, może być zaskakująco trudne. Z jednej strony chcesz, aby Twoje dzieci Ci ufały. Ale z drugiej strony nie chcesz odbierać magii jednego z najwspanialszych dni w roku.

Jedna z matek postanowiła poruszyć ten tmat na jednym z forum internetowych. Przyznała, że w tym roku nie stać jej na wielkie prezenty dla dzieci. Nie chce więc, by pociechy czuły smutek, gdy zobaczą, że Mikołaj przyniósł innym maluchom lepsze podarunki. Woli powiedzieć im prawdę, ale nie wie, czy to dobrze na nich wpłynie.

Na jej pytanie odpowiedział ekspert - psycholog dziecięcy, dr Justin Coulson, który uważa, że rodzice nadmiernie komplikują tę sytuację i smai stwarzają problemy.

„Powiedz dziecku prawdę, całą prawdę i tylko prawdę” – odpowiedział Coulson kobiecie.

„Argument, którego używam, jest taki: Święta Bożego Narodzenia będą ekscytujące, zabawne i przyjemne, niezależnie od tego, czy dzieci znają prawdę o Mikołaju, czy nie. W ten sam sposób, w jaki mogę oglądać film, o którym wiem, że jest kompletną fikcją i nadal uważam go za niesamowicie fascynujący, nasze dzieci mogą poznać prawdę o Mikołaju i nadal uważać Boże Narodzenie za tak samo ekscytujące" - argumentował.

Coulson twierdzi, że magia tej wyjątkowej okazji może być jeszcze silniejsza, jeśli dzieci od samego początku znają prawdę o Mikołaju.

„Dzieci cały czas bawią się w udawanie i znajdują w tym radość. Mogą udawać superbohaterów, kowbojów, lekarzy lub cokolwiek chcą. Wiedzą, że nic z tego nie jest prawdziwe, ale to nie sprawia, że ​​granie jest mniej przyjemne. W rzeczywistości fantazja może naprawdę zwiększyć przyjemność. Istnieje kilka świetnych badań, które pokazują, że dzieci z większymi zmysłami wyobraźni faktycznie lepiej rozumieją granice między fantazją a rzeczywistością” – powiedział psycholog.

To również może Cię zainteresować: Moja siostra jest obrażona, bo nie wybrałam jej na swoją druhnę. Nie wiem, jak to załagodzić

Zobacz także: Mama ośmiu chłopców spodziewa się kolejnego dziecka. To jednak jeszcze nie koniec