Jak przypomina portal "O2", listopad jest miesiącem, w którym wyjątkowo często odwiedzamy groby naszych najbliższych i wspominamy wspólnie spędzony czas. Wybieramy się na cmentarze, gdzie w chwili ciszy i zadumy modlimy się za dusze zmarłych. Niestety nadal jest wiele osób, które nie wiedzą w jaki sposób zachować się na cmentarzach. Czego nie wypada robić na cmentarzu.

Jak zachowywać się na cmentarzu

Wiele osób wie, w jaki sposób zachowywać się w kościele, przy stole, czy w czasie różnych formalnych uroczystości. Niestety wiele osób wciąż zapomina, że również na cmentarzach obowiązują pewne zasady, których należy przestrzegać. Jedną z najważniejszych jest staranie się zachowywać jak najciszej. Nie wypada krzyczeć, ani prowadzić głośnych rozmów - w ten sposób pozwalamy innym na czas zadumy i refleksji nad grobami ich bliskich.

Wielu z nas spotyka przy grobach dawno nie widzianych, bliższych i dalszych członków rodzin. Specjaliści od etykiety radzą, aby unikać głośnych powitań, żartów, czy rozmów. Dobrym wyjściem może okazać się umówienie z krewnymi przed wejściem lub zwyczajne zaproszenie ich do siebie na kawę.

Cmentarz / YouTube: GUT FEELING
Cmentarz / YouTube: GUT FEELING
Cmentarz / YouTube: GUT FEELING

Nie zmieniaj

W czasie dnia Wszystkich Świętych odwiedzamy groby bliższych i dalszych krewnych. Pamiętać należy, że na grobach, którymi się nie opiekujemy, nie powinniśmy zmieniać ułożenia kwiatów, czy zniczy już tam postawionych.

Kwestią budzącą sporo kontrowersji jest strój, jaki zakładamy w czasie dnia Wszystkich Świętych, czy w zaduszki. Nie wypada na cmentarz ubierać dresów, czy też zbyt odważnych strojów.

Cmentarz/screen Youtube @Onet News
Cmentarz/screen Youtube @Onet News
Cmentarz/screen Youtube @Onet News

Wchodząc na cmentarz należy pamiętać również o wyciszeniu telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych, których dźwięk mógłby zakłócać czas zadumy innych odwiedzających groby.

A jakie zachowania innych najbardziej irytują was na cmenatrzach?

To też może cię zainteresować: Zmiana czasu z letniego na zimowy wciąż sprawia kłopot wielu Polakom. Małgorzata Ohme pomyliła się na wizji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zbigniew Boniek zaskoczył wielu fanów. Pokazał, jak spędzał sobotni wieczór

O tym się mówi: Odszedł wybitny aktor i twórca. Jego dzieła bawiły Polaków przez lata