Jak podaje portal "O2", 1 listopada zbliża się wielkimi krokami. To właśnie wtedy miliony Polaków odwiedza groby swoich bliskich, kładać na nich kwiaty oraz zapalając znicz. Pamiętać należy, że wybierane przez nas kolory kwiatów mają znacznie.

Kwiaty na groby

Najchętniej wybieranymi kwiatami na groby są niezmiennie chryzantemy. Nie tylko są piękne, ale także niezwykle trwałe. Biorąc pod uwagę symbolikę kwiatów, są one wyrazem szczerości i prawdy. Do kwiatów, które wybieramy na groby najbliższych należą również goździki, irysy, lilie i ponadczasowe róże. Każdy z wymienionych gatunków kwiatów ma ściśle określone znaczenie w kontekście funeralnym.

Chryzantemy/YouTube @Telewizja Echo24
Chryzantemy/YouTube @Telewizja Echo24
Chryzantemy/YouTube @Telewizja Echo24

Irysy wyrażają żałobę i smutek, ale są też symbolem zmartwychwstania. Lilie nawiązują w sposób bezpośredni do życia wiecznego oraz duchowości. Każdy z tych kwiatów możemy spokojnie umieścić w wiązance nagrobnej.

Czerwone kwiaty, które mają się znaleźć w bukiecie na grób, są oznaką pamięci i oddania osobie, która odeszła. Kwiaty w kolorze białym są zarezerwowane dla tych zmarłych, którzy odeszli zbyt wcześnie - a więc dzieci i osób młodych.

ki,.Kwiaty w kolorze niebieskim są wyrazem nadziei, że kiedyś jeszcze będziemy mieli okazję spotkać się z tymi, którzy zmarli. Fiolet jest oznaką żałoby. Żółty odcień kwiatów umieszczonych na grobie to symbol radości, której towarzyszy również czas zadumy i melancholii.

Kwiat na grób/YouTube @TVK Winogrady
Kwiat na grób/YouTube @TVK Winogrady
Kwiat na grób/YouTube @TVK Winogrady

Wiedzieliście o tym? Ma to dla was znaczenie? Jakie kwiaty wybieracie najczęściej na groby swoich bliskich?

To też może cię zainteresować: Książa zwrócili się do wiernych z ważnym apelem. Chodzi o dzień Wszystkich Świętych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Niezwykła akcja poszukiwawcza w jednym z polskich miast. Na pomoc babci przyszło prawie całe miasto. Co się stało

O tym się mówi w Polsce: Wiadomo, jak mieszkał Krzysztof Krawczyk. Wdowa po artyście pokazała ich dom. Czy coś się zmieniło po odejściu artysty

O tym się mówi na świecie: Rodzina królewska będzie niezadowolona z filmu Spencer. Wszystko przez księżną Kate