Jak podaje portal "Super Express", aż trzynaścioro dzieci z placówki przedszkolnej w Ostrołęce trafiło do szpitala. Wszystko przez Salmonellę. Groźny dla zdrowia patogen wykryto również u siedmiu dorosłych osób - w tym zarówno pracowników przedszkola, jak i firmy cateringowej, która dostarcza do przedszkola posiłki. Na zakażenie narażonych mogło być nawet 100 osób.

Trzynaścioro dzieci trafiło do szpitala

Trzynaścioro dziec z przedszkola "Akademia Maluchów" w Ostrołęce musiało zostać hospitalizowanych po wykryciu u nich salmonelli. Dziewięcioro z nich zostało już wypisanych do domu (stan na poniedziałek 27 września). Zgodnie z proceudarami Sanepid objął wywiadem epidemiologicznym rodziców przedszkolaków.

Karetka. Źródło: Youtube KlodzkoNeeds Batman
Karetka. Źródło: Youtube KlodzkoNeeds Batman
Karetka. Źródło: Youtube KlodzkoNeeds Batman

Od pracowników firmy cateringowej, przedszkola i podopiecznych placówki pobrano wymazy, które dały się wyników pozytywnych u osób dorosłych (łącznie pobrano 70 wymazów). Wszystkich odsunięto od wykonywania obowiązków zawodowych. Łącznie ryzyko zakażenia wystąpiło u około 100 osób.

Pierwsze zachorowania odnotowano w połowie września, choć sanepid informacje te otrzymał dopiero 20 września. To sanepid poinformował o zakażeniach dyrekcję przedszkola. Dyrektorka placówki wskazuje, że wcześniej nie otrzymała żadnych zgłoszeń o przypadkach zakażeń.

Przedszkole/Youtube @Marianne Steiner
Przedszkole/Youtube @Marianne Steiner
Przedszkole/Youtube @Marianne Steiner

Dyrekcja placówki informuje, że zaraz po powzięciu wiadomości o przypadkach salmonelli wszczęte zostały odpowiednie procedury. Zaprzeczyła stanowczo insynuacją, że sprawę starano się wyciszyć i zamieść pod przysłowiowy dywan.

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: GIF pilnie wycofał kolejny produkt leczniczy znanego na całym świecie producenta. Wykryto rakotwórcze działanie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czeka nas wprowadzenie ostrzejszych restrykcji? Minister Adam Niedzielski nie pozostawia w tej kwestii złudzeń

O tym się mówi w Polsce: Beata Kozidrak zdecydowała się na odważny krok. Mało kto spodziewał się, że nastąpi to tak szybko. O co chodzi

O tym się mówi na świecie: Meghan i Harry w zaskakującym wyznaniu. Dlaczego nie będą mieć więcej dzieci