Kupując pralkę automatyczną, podobnie jak wiele innych osób, które wcześniej mierzyły się z praniem ręcznym, czerpałem prawdziwą przyjemność z prania. I przez kilka lat po prostu cieszyłem się jej nienaganną pracą urządzenia.

Ale z czasem zacząłem odczuwać nieprzyjemny zapach z bębna pralki. Do tego pralka przestała działać tak dobrze, jak na początku. Musiałam powtarzać pranie, co przekładało się na wzrost rachunków nie tylko za wodę, ale także za energię elektryczną.

Okazało się, że problemem może być niewyczyszczona pralka. Postanowiłam zająć się problemem.

Jak czyścić pralkę?

Po dokładnym przestudiowaniu instrukcji i obejrzeniu wielu filmów na temat czyszczenia pralki z brudu, byłam zaskoczona, że prawie wszystkie elementy maszyny wymagają czyszczenia: od wnętrza bębna po filtr spustowy. Nawet drzwiczki od pralki! Teraz już wiem, że powinny pozostawać otwarte, aby uniknąć powstawania pleśni.

Czyszczenie uszczelki

Pleśń i brud gromadzić może się w gumowej uszczelce otaczającej bęben. Chcąc się ich pozbyć należy pamiętać o regularnym czyszczeniu tej części. Możesz to zrobić z dowolnym detergentem lub sodą oczyszczoną. Jeśli Twoja pralka ma zbyt dużo pleśni, czemu towarzyszy przykry zapach, może się okazać konieczne sięgnięcie po silniejszy detergent.

W celu oczyszczenia nałóż niewielką ilość wybranego produktu na gąbkę. Delikatnie pociągnij gumę do siebie i wytrzyj metalową część obudowy. Wyczyść mankiet w ten sam sposób. Uważaj, aby nie ciągnąć gumy zbyt mocno, aby jej nie uszkodzić!

Odkamienianie bębna

Możliwe jest usunięcie osadów minerałów na elemencie grzejnym i bębnie z kamienia bardzo prostą, ale skuteczną metodą. Do tego kosztuje grosze.

Kamień składa się z soli magnezu i wapnia, co oznacza, że ​​trzeba na nią oddziaływać kwasami organicznymi lub nieorganicznymi. A takie kwasy są w każdym domu. Z pomocą przyjdzie ci zwykły ocet lub kwasek cytrynowy.

Najłatwiej jest użyć kwasu cytrynowego. Będziesz potrzebować od 1 do 6 opakowań kwasu cytrynowego. Jego ilość uzależniona jest od objętości pralki i stopnia jej zanieczyszczenia. Wystarczy dodać produkt do szuflady na detergent i uruchomić pralkę na maksymalną temperaturę i czas pracy.

Czyszczenie pojemnika na proszek

Wyciągnij szufladkę na proszek i płyn, postępując zgodnie z instrukcjami dla swojego modelu pralki. Następnie usuń stare osady proszku dowolnym środkiem czyszczącym. Ważne, aby następnie wytrzyjć każdą komorę do sucha.

Użyj mieszanki octu i sody oczyszczonej, aby usunąć rdzawe osady. Zwilż pojemnik tym roztworem i pozostaw na 30 minut, a w razie konieczności nawet na kilka godzin.

Czyszczenie pompy spustowej

Jeśli dojdzie do mocnego zabrudzenia filtra, pralka prędzej czy później odmówi posłuszeństwa. Aby tego uniknąć należy regularnie pamiętać o jego czyszczeniu. Na szczęście czynność ta jest niezwykle prosta.

Aby to zrobić, otwórz dostęp do filtra. Zwykle znajduje się na dole obudowy. Przed odkręceniem pokrywki najlepiej położyć ręcznik na podłodze i umieść na nim pojemnik na wodę, która wyleje się z odpływu.

Odkręć pokrywkę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i usuń wszystkie nagromadzone zanieczyszczenia i brud z otworu: można tam najczęściej znaleźć włosy, strzępki materiału i inne drobiazgi. Wszystko należy dokładnie usunąć.

Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, a Twoja pralka nie tylko będzie wyglądać jak nowa, ale również będzie działać lepiej. Twoje pranie będzie czyste, świeże i pachnące po praniu.

O tym się mówi: Agnieszka Fitkau-Perepeczko młodnieje w oczach. Celebrytka skończyła w tym roku 79 lat. Jaka jest jej tajemnica

Zerknij: Agnieszka Woźniak-Starak zdobyła się na bardzo osobiste wyznanie. Opowiedziała, co działo się z nią po odejściu męża