Aby rośliny mogły wytwarzać tlen potrzebują światła słonecznego. Do jego wydalania dochodzi bowiem w fazie tzw. jasnej fotosyntezy. Niestety w nocy rośliny tak jak my pobierają tlen, a nie mając dostępu do energii świetlnej nie są go w stanie produkować. Dlatego wiele osób wskazuje, żeby w miejscu gdzie śpimy, nie było zbyt wielu roślin.

Oczywiście rośliny w sypialni nie zabiorą nam całego tlenu i nie udusimy się we śnie, ale im więcej tlenu będziemy mieli dla siebie tym spokojniejszy będzie nasz wypoczynek, zmniejszy się nasz niepokój, a także unikniemy problem bezsenności.

Jeśli nie chcemy całkowicie eliminować roślin z naszej sypialni, warto wybierać te, które nawet nocą produkują tlen.

1. Palma areka

Być może zauważyłeś tę roślinę w klinikach dentystycznych - lubi dekorować duże sale. Świetnie wygląda również w domu.

Główną zaletą tej rośliny jest to, że brdzo skutecznie pochłania wszelkiego rodzaju szkodliwe gazy i utrzymyuje odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, w którym ją postawimy. Ponieważ pochodzi z gęstych lasów deszczowych, dobrze nadaje się do pomieszczeń o niedostatecznym nasłonecznieniu.

2. Świąteczny kaktus

Roślina ta jest również znana jako Schlumbergera i "Dekabrysta". Kwitnie tylko w pierwszym miesiącu zimy. Będzie więc stanowić idealną ozdobę w okresie świątecznym.

Ale nawet bez pięknych kwiatów kaktus będzie zachwycał przez cały rok bujnymi, jasnymi liśćmi. Roślina ta jest dobra dla zdrowia, ponieważ może wytwarzać tlen przez całą noc, zapewniając spokojny sen. Dobrze czuje się w ciemnych pomieszczeniach, dzięki czemu jest idealnym wystrojem do sypialni.

3. Święty figowiec

Wokół tej rośliny przez lata narosło wiele mitów i legend. Mówią one o tym, że wśród jej liści żyją dusze zmarłych. Co oczywiste trudno nam dowieść, że tak jest. Na pewno jednak możemy stwierdzić, że figowiec jest skuteczny w leczeniu cukrzycy, astmy i zapobieganiu zaparciom. Ponadto jej liście są potężnym źródłem tlenu. Być może dlatego Budda postanowił medytować pod świętym fikusem, aby dojść do oświecenia.

4. Aloes

Jest naturalnym lekarstwem na wiele problemów skórnych i wielu innych dolegliwości. Jego dodatkowym atutem jest to, że wytwarza ogromne ilości tlenu także nocą.

Główną zaletą aloesu jest to, że jest niezwykle wytrzymały i nie wymaga częstego podlewania. Rozmnażanie jest bardzo łatwe i proste, dzięki czemu możesz wypełnić cały dom doniczkami aloesu, aby jak najlepiej go wykorzystać.

5. Sansevieria

Określana bywa również jako „wężownica” lub „język teściowej”. Choć nazwa rośliny nie brzmi szczególnie zachęcająco, to warto ją mieć w domu. Wszystko przez jej wyjątkowe zdolności oczyszczania powietrza.

Podobnie jak aloes, ta prążkowana roślina, przypominająca skórę węża, jest nie tylko efektowna, ale także niezbyt trudna w uprawie, przez co może ją hodować praktycznie każdy, niezależnie czy może się pochawlić ręką do roślin, czy też nie.

6. Gerbera

Wprowadź światło słoneczne do swojego życia, umieszczając te jasne pomarańczowe kwiaty w pokoju. Oprócz oczyszczania i odświeżania powietrza gerbery wykazują działania prozdrowotne. Mają chronić nie tylko przed przeziębieniem, ale nawet chorobami nowotworowymi.

Kupując gerbery, wybierz wysokiej jakości ziemię do ich wsadzenia, ponieważ rośliny te nie są najłatwiejsze w uprawie.

7. Drzewo Nim

W kulturze indyjskiej roślina ta jest synonimem czystości, ponieważ Nim nie tylko oczyszcza powietrze, ale także działa jak naturalny pestycyd, tworząc barierę nie do pokonania dla irytujących komarów. Faktem jest, że roślina nie tylko niszczy szkodniki, ale także zapobiega dojrzewaniu ich jaj.

Należy jednak pamiętać, że uprawa w domu Nima będzie wymagała cierpliwości i specjalnych warunków: dużej ilości światła słonecznego i wysokiej jakości gleby.

8. Orchidea

Kilka pięknych kwiatów może ozdobić nawet więzienną celę, ale ich przeznaczenie jest znacznie szersze niż zwykła przyjemność estetyczna. Storczyki dobrze jest trzymać w sypialni, ponieważ nocą wydzielają tlen. Idealnie sprawdzają się również w innych pomieszczeniach, dzięki swojej zdolności do pochłaniania ksylenu z otoczenia (zanieczyszczeń znajdujących się w farbie), odświeżając dom.

Jeśli uważasz, że te niesamowicie piękne kwiaty wymagają dużego wysiłku podczas uprawy, to się mylisz. Nie przejmuj się nimi, po prostu daj im więcej światła słonecznego, resztę zrobią same.

9. Święta bazylika (Tulasi)

Chociaż spożywanie liści tej rośliny ma swoje zalety, nawet zwykły pobyt obok niej jest dobry dla człowieka. Liście Tulasi wydzielają bardzo charakterystyczny zapach, który pomoże wzmocnić nerwy i zmniejszyć niepokój. Szczególnie skuteczny po męczącym dniu, kiedy chcesz się zrelaksować.

Posiadanie w sypialni roślin, które produkują tlen nawet w nocy, pomoże Ci się zrelaksować i poczuć się odświeżonym i aktywnym o poranku.

O tym się mówi: Agnieszka Fitkau-Perepeczko młodnieje w oczach. Celebrytka skończyła w tym roku 79 lat. Jaka jest jej tajemnica

Zerknij: Agnieszka Woźniak-Starak zdobyła się na bardzo osobiste wyznanie. Opowiedziała, co działo się z nią po odejściu męża