Jak podaje portal "O2", wielu z nas jest przekonanych, że o złej kondycji serca świadczą wyłącznie bóle w klatce piersiowej, czy drętwienie lewej ręki. Okazuje się, że o problemach z układem krążenia mogą również informować nas symptomy, których wielu z nas nie powiązałoby z kwestiami kardiologicznymi. O co chodzi?

Te objawy mogą świadczyć o problemach z sercem

Jedną ze zmian, które mówią o złej kondycji serca jest pojawienie się Kępek Żółtych (łac. xanthoma). Są to zmiany skórne w formie żółtawych grudek, które najczęściej umiejscowione są w okolicy powiek. Ich pojawienie się ma związek z dużym stężeniem złego cholesterolu, który odkłada się w skórze. Nadmiar złego cholesterolu ma niekorzystny wpływ na serce.

Układ krążenia/YouTube @OdwróconaLekcja
Układ krążenia/YouTube @OdwróconaLekcja
Układ krążenia/YouTube @OdwróconaLekcja

Sztywnienie kręgosłupa może być wynikiem wielu różnych schorzeń, w tym również tych, związanych z układem krążenia. Może świadczyć o wystąpieniu udaru lub niewydolności serca. Niestety jednostka chorobowa określana jako zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa może atakować nie tylko inne stawy, ale również narządy - w tym właśnie serce.

O chorobie serca mogą również świadczyć nawracające bóle głowy. W przypadku, kiedy często odczuwamy ucisk w głowie, któremu towarzyszą dodatkowo nudności i uczucie pulsowania, warto jak najszybciej udać się do lekarza aby wykluczyć nadciśnienie lub chorobę wieńcową.

O słabej kondycji serca i układu krążenia może także świadczyć pojawiająca się systematycznie opuchlizna stóp i kostek. Obrzęk w tych miejscach może świadczyć o występujących u nas zaburzeniach pracy serca lub o jego wadach, które powodują problem z pompowaniem krwi. Opuchlizna kończyn dolnych może również świadczyć o zbyt wysokim ciśnieniu krwi, wywołanych przez nadmierne zatrzymywanie w organizmie wody oraz sodu.

Lekarz i pacjent/ YouTube @Centrum e-zdrowia
Lekarz i pacjent/ YouTube @Centrum e-zdrowia
Lekarz i pacjent/ YouTube @Centrum e-zdrowia

Każdy niepokojący objaw najlepiej skonsultować z lekarzem, który po przeprowadzeniu wywiadu i badań postawi diagnozę.

Zauważyliście u siebie którykolwiek z niepokojących objawów?

To też może cię zainteresować: Rodzice uczniów lądują na dywaniku u dyrektora. Wszystko przez lekcje religii. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kinga Duda dała się przyłapać. Prezydent nie będzie z tego zadowolony. O co chodzi

O tym się mówi: Edward Miszczak i Anna Cieślak planują potomstwo? Słowa aktorki nie pozostawiają miejsca na domysły