W piecu trzaskała brzoza. Na stoliku stał samowar - duma dziadka. Z tym samowarem poznał swoich ulubionych gości. Tym razem odwiedziła go Lara, lokalna listonoszka. Przyniosła mu dobre wieści. Poczęstował ją piernikami i gorącą herbatą. Starzec przeliczył małą kupkę pieniędzy.

- Dzięki Bogu Wszechmogący mnie usłyszałeś. Ile tam chodziłem do tego funduszu starszych ludzi, podliczyli mnie, czas, kiedy pracowałem na północy i tę złą ciotkę, która powiedziała, że ​​nie mam prawa do niczego. Ona też jest świetna i na próżno na nią krzyczałem.

Listonoszka patrząc na Andrzeja uśmiechnęła się czule i tylko ona wiedziała, skąd staruszek ma dopłatę do emerytury. Andrzej nigdy nie narzekał i był gotów dzielić się wszystkim. Był miłym i nieszkodliwym starcem. Kiedy przyszedł do funduszu emerytalnego i cicho prosił:

- Dodaj, mam małą emeryturę za pracę na północy.

Nikt nie słuchał starca. Dziewczyna przypomniała sobie, jak kilka tygodni temu staruszek wrócił z centrum miasta, gdzie udał się do urzędników. Bardzo liczył na ich życzliwość, bo te grosze miał otrzymać. Ale teraz, bez znajomości, nikt nawet z tobą nie porozmawia. Lara postanowiła więc we własnym imieniu co miesiąc dawać dziadkowi trochę pieniędzy, aby był szczęśliwy i wierzył, że nie wszystko jest stracone w tym kraju i że można coś osiągnąć samemu. Dziewczyna oderwała te grosze od siebie w tym samym czasie, kiedy wychowywała niepełnosprawne dziecko. Listonoszka po wysłuchaniu dziadka musiała iść dalej, musiała iść do kilku innych starców.

- Dziękuję, dobra duszo, wysłuchałaś starca. Zabierz ze sobą pierniki w drogę - usłyszała od Andrzeja.

Jej los nie był łatwy, ale nie zrażała się i cieszyła, że ​​może zrobić dobry uczynek dla starego i nieszkodliwego staruszka. Szła dumnie ulicą. Ale nagle wróciły wspomnienia sprzed wielu lat, od których syn został niepełnosprawny. To było jakieś dziesięć lat temu, kiedy wciąż mieszkała ze swoim mężem tyranem.

Jako młoda dziewczyna przyjechała do regionalnego centrum, aby uczyć się jako listonosz, pracował tam jej były mężulek i od razu zauważył piękną dziewczynę. Zaczął zwracać uwagę na dziewczynę, dawać prezenty. Ale nie wiedziała, a na jego twarzy nie było wypisane, że był pijakiem. Po ukończeniu studiów młodzi ludzie zaczęli mieszkać razem, przydzielono im pokój w hostelu.

Wszystko zaczęło się dobrze, dziewczyna dostała pracę, Aleksander poszedł na staż, wkrótce urodziło się dziecko i wtedy wszystko się zaczęło. Facet zaczął coraz częściej pić. Żyli tak przez kilka lat. Z powodu uzależnienia geny męża zostały przekazane dziecku. Chłopiec zaczął mieć drgawki, przez które zaczął się dusić. Lekarze wzruszyli ramionami i powiedzieli, że nic się nie da zrobić – to dziedziczne. Dziewczyna została oskarżona o poślubienie pijaka. Cóż, w tym życiu każdy może się mylić!

Krzysztof miał problemy z oddychaniem i otrzymywał orzeczenie o niepełnosprawności. Państwo podało lek bezpłatnie. Stepan zaczął mocno pić, a nawet podnosił rękę na Larę, gdy kończyły się pieniądze. Nie było nikogo, kto by ją wspierał i współczuł. Była sierotą i wychowywała się w sierocińcu. Dziewczyna wytrzymała, nie było dokąd pójść, a na dodatek bardzo kochała męża. Nie mogła zostawić wszystkiego i odejść.

Ale los miał swój własny sposób. Pewnej zimy pijany mąż wracał do domu, nie kalkulując swojej siły, usiadł do odpoczynku i już się nie obudził. Lara wcześnie została wdową i ma na rękach małe dziecko. Nie mogła pracować, ponieważ atak mógł nastąpić w każdej chwili.

Nie zostali wyrzuceni z hostelu, dyrektor żałował, że dowiedział się o ich sytuacji. Żyliśmy ze skromnego kieszonkowego. Dziecko ma już dziesięć lat, zaczął sam funkcjonować. Krzysztof był samodzielnym chłopcem i elegancko towarzyszył mamie do pracy. Ale bardzo się o niego martwiła, co by było, gdyby coś się stało.

- Idź mamusiu do pracy, dziękuję, że ze mną siedzisz, ale dam radę. Zarobisz pieniądze i kupisz sobie nowy strój, wszystko jest już zużyte.

Lara nawet się roześmiała, patrząc na siebie w lustrze. Ostatnio nawet nie zwróciła na siebie uwagi, wszystkie pieniądze zainwestowała w syna, aby był ubrany i obuty. Poszła do pracy, ale tylko jako listonosz, nie było pracy w jej specjalności. Cały dzień ciężko było jej na nogach. Rozdała wszystkie emerytury, poszła na przystanek autobusowy, żeby wrócić do domu i przypomniała sobie, jaki miała dziś szczęśliwy dzień. Jak zadowoliła emeryta. Andrzej ucieszył się, gdy pomyślał, że osiągnął podwyższenie emerytury.

Nagle zdenerwowana sąsiadka przyszła na przystanek autobusowy, w nocy czekała na córkę. Joanna była pierwszą plotkarką we wsi. Aby zabić czas, zanim Lara odejdzie, podeszła do niej, aby dowiedzieć się o najświeższych wiadomościach z mijającego dnia i mieć czas na rozpowszechnienie ich w całej wiosce.

Witaj! Jak się masz, jak mały synek?

- Wszystko jest takie samo bez zmian, nie ma ulepszeń. Dziś przyniosłam Andrzejowi emeryturę i jak bardzo się cieszył... Poszedł do kasy emerytalnej i poprosił o dodatek emerytalny za czas pracy na północy. Dziadek został wyrzucony, nikt nie chciał go słuchać. Ja sama dodałam mu kilkaset do emerytury, niech dziadek będzie szczęśliwy.

- Jesteś cudowną Larą, twój syn jest chory i marnujesz pieniądze. - Mówiła tak z zazdrości. Nigdy nie dotrzymywała towarzystwa Andrzejowi. Ich ścieżki biegły po przeciwnych stronach. Minęło więc więcej czasu, Lara rozdzielała emeryturę i stale meldowała się na kilku rachunkach.

Dziadek był gościnny, bez przerwy dawał herbatę i pierniki. Joanna długo nie pojawiała się na wsi, przyjechała do córki, bolało ją serce i przez jakiś czas mieszkała z nią. Jak tylko wróciła, od razu powiedziała wszystkim, że to nie normalna osoba oddała całą pensję bezwartościowemu starcowi, ale on, wiedząc, że jej syn jest chory, bierze te pieniądze. Krążyły nawet plotki, że podobno są kochankami, cała wieś zaczęła się z niej śmiać. Stary człowiek rzadko wychodził z domu i nie wiedział nic o plotkach. Ale produkty spożywcze mają tendencję do wyczerpywania się. Pewnego dnia wyszedł, a złowroga sąsiadka była tam.

- Postanowiłeś wyjść po chleb? Oczywiste jest, że możesz kupować za pieniądze innych ludzi...

- O jakich pieniądzach innych ludzi mówisz? - Baba nawet zaczęła się trochę trząść ze złości.

- To są pieniądze, które głupia listonoszka inwestuje w ciebie, abyś myślał, że sam osiągnąłeś dodatek do funduszu emerytalnego. A ty bezwstydnie odbierasz te pieniądze niepełnosprawnemu dziecku. - Znając Joannę, nic nie powiedział i przeszedł obok. Nie wierzył jej.

Po raz kolejny, kiedy Lara przyniosła emeryturę, zapytał ją o to. Dziewczyna przyznała, że ​​chciała go zadowolić i płakała. Ale Andrzej nie miał do niej pretensji z powodu jej podstępu, podszedł i przytulił ją.

- Czy to prawda też o twoim synu? Dlaczego mi o tym nie powiedziałaś?

- Nie lubię narzekać, nic mi nie jest.

Już miała odejść, ale staruszek nie pozwala jej odejść, zaprasza na herbatę i opowiada całą historię życia. Z tego, co usłyszał, był w szoku. Nie wie, jak podziękować dziewczynie. Nagle wstał i poszedł do innego pokoju, wyjął stamtąd cudowną ikonę. Ta ikona jest naprawdę cudowna. Weź ją. Nasza rodzina przekazuje ją z pokolenia na pokolenie, ale ja nie mam rodziny i nikogo, kto by ją przekazał. Dziewczyna odmówiła takiego prezentu, obiecała przyjść do domu dziadka, ale uwierzyła słowom starca i modliła się przed ikoną.

Dużo się modliła. Niepostrzeżenie ikona stała się jasna i wydawała się ożywać. Rzeczywiście, w ciągu ostatnich kilku miesięcy chłopiec nie miał drgawek. Zabrała chłopca do lekarzy, zebrali konsultację i nie mogli uwierzyć, że nie ma śladu po chorobie dziedzicznej. Lara powiedziała, że ​​to wszystko jest związane z ikoną. Dziennikarze wywęszywszy o tych cudach, przyszli do dziewczyny, nie mogła nic wyjaśnić i wysłała ich do starca we wsi. Andrzej został pokazany w telewizji. Widział go znany w mieście biznesmen, który miał też ciężko chorą córkę. Przyszedł do dziadka, poprosił o pomoc. Dziadek zobaczył w nim dobrego człowieka i wysłał go do Sanktuarium. Po kilku miesiącach jego córka została wyleczona. Nie wiedział, jak podziękować dziadkowi, bo ten odmówił i nic nie wziął.

Następnie biznesmen zbudował duży, piękny dom w pobliżu jego chaty i przekazał nie przyjmując sprzeciwu. Po raz kolejny, gdy Lara przyniosła emeryturę, Andrzej zabrał ją do pięknego domu i wręczył jej klucze. Wszystko w jej życiu się zmieniło, to był po prostu prawdziwy cud. A na wsiach znowu mówili, że za dwieście emerytur wzięła taki dwór. A Joanna ponownie zachorowała na serce z powodu gniewu. Musisz wierzyć, nadzieja umiera ostatnia, a dobrzy ludzie zostaną nagrodzeni.

O tym się mówi: Najmniejsza mama na świecie ryzykowała życie, by dawać je kolejnym dzieciom. Czy była bohaterką

Zerknij: Najbliższe dni będą ciężke dla wielu osób? Wszystko za sprawą cieśnienia. Co nas czeka