Ceny życia w Polsce są coraz wyższe – na ten fakt zwracają uwagę nie tylko przeciętni Polacy, ale i eksperci. Wpływ na wzrost kosztów życia w kraju ma między innymi inflacja.

Płacimy coraz więcej – nie tylko za produkty codziennego użytku, np. jedzenie czy środki czystości, kosmetyki i środki higieniczne, ale także za rachunki. To jeszcze nie wszystko – już niebawem możemy się spodziewać kolejnych podwyżek.

Wyższe rachunki – za co zapłacimy więcej?

Super Express zauważa, że kolejne podwyżki podyktowane są bardzo wysokimi cenami za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Okazuje się, że już niebawem nasze rachunki mogą zwiększyć się o naprawdę duże kwoty.

Przykładowy rachunek za prąd/ YouTube @Tauron
Przykładowy rachunek za prąd/ YouTube @Tauron

Ceny prądu w Polsce są coraz wyższe – w tym roku osiągnęły rekordowy pułap. Odnotowały to już osoby, które dostały w tym roku rachunki – Polska uplasowała się na pierwszym miejscu w Europie, jeśli chodzi o wzrost cen.

Okazuje się, że taniej nie będzie – wręcz przeciwnie. Obecnie uprawnienia do emisji dwutlenku węgla są rekordowo drogie i wynoszą po raz pierwszy ponad 50 euro za tonę, choć w grudniu 2020 roku było to maksymalnie 30 euro za tonę.

Ze względu na fakt, że ok. 80% polskiej energii elektrycznej pochodzi z węgla, możemy się spodziewać, że ceny ponownie wzrosną – i to w najbliższych miesiącach. Za maksymalnie osiem miesięcy dostaniemy nowe wyliczenia, a kwoty mogą być naprawdę wysokie.

Jak zauważają eksperci, czteroosobowa rodzina przy obecnych cenach praw do emisji dwutlenku węgla zapłaci o 1768 zł rocznie więcej za prąd – to miesięcznie aż 147 zł, a po doliczeniu VAT-u – 181 zł!

Rachunek za prąd. Źródło: Youtube TAURON
Rachunek za prąd. Źródło: Youtube TAURON

Mówi się, że w roku 2030 uprawnienia do emisji CO2 będą kosztować 72 euro za tonę – wówczas rachunku czteroosobowej rodziny byłyby średnio o 488 zł miesięcznie wyższe. Z kolei wyliczenia na 2035 rok są jeszcze bardziej pesymistyczne – wskazują, że podwyżki mogą wynosić około 700 zł miesięcznie.

Czy jest szansa na obniżkę VAT i akcyzy, żeby Polacy nie płacili aż takich rachunków? Ministerstwo Finansów przyznało – obowiązują nas unijne przepisy, w związku z którymi jest to niemożliwe.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: POWRÓT DO NORMALNOŚCI SPRZED PANDEMII JEST CORAZ BLIŻEJ? JUŻ NIEBAWEM BĘDZIEMY MOGLI ZDJĄĆ MASECZKI NA OTWARTYM POWIETRZU

O tym się mówi w Polsce: INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ WYDAŁ KOLEJNE OSTRZEŻENIE! W WIELU MIEJSCACH NASZEGO KRAJU BĘDZIE BARDZO NIEBEZPIECZNIE

O tym się mówi na świecie: WIELKA GRATKA DLA FANÓW HISTORII. CZY NIEMCY OSTRZEGALI POLAKÓW PRZED PRZYKRYM LOSEM W OKRESIE 1939-1945? ARCHEOLODZY DOKONALI PORUSZAJĄCYCH ODKRYĆ

Z życia gwiazd: ZENEK MARTYNIUK PRZEŻYWA WIELKI SMUTEK. ODESZŁA BLISKA MU OSOBA. FANI KRÓLA DISCO POLO PRZESYŁAJĄ WYRAZY WSPÓŁCZUCIA. RODZINA MARTYNIUKÓW WE ŁZACH