Podpowiemy, dlaczego i kiedy wyciąć piwonie, irysy, liliowce i inne rośliny, które już w tym roku wyblakły.

Po co usuwać zwiędłe kwiatostany?

Aby roślina nie marnowała energii na dojrzewanie nasion. Każda roślina stara się zachować swój dobry wygląd, dlatego przede wszystkim kieruje energię do nasion. W tym procesie rośliny będą zużywać zarówno składniki odżywcze, jak i wodę. Jeśli odetniesz zwiędłe kwiaty, roślina może wydać nowe pąki, a tym samym pobudzimy ją do ponownego kwitnienia.

Niektóre rośliny, z odpowiednim przycięciem, kwitną ponownie późnym latem, a w każdym razie przycinanie większości roślin i krzewów stanowi podstawę dla nowych pąków i kwitnienia w przyszłym roku. Na przykład piwonie, żonkile, bzy, dalie, delfiny, pierwiosnki i wiele innych kwiatów doskonale reagują na usuwanie zwiędłych kwiatów i przyjemnie zachwycą w nowym sezonie. W porze deszczowej konieczne jest również usuwanie zwiędłych kwiatów, ponieważ stają się mokre i zaczynają gnić, co jest szkodliwe dla zdrowia roślin, tworząc środowisko dla bakterii i grzybów.

Przyciąć czy oderwać?

Jeśli można latwo usunąć zwiędłe kwiatostany, warto delikatnie wyrwać je rękami. Jeśli jednak łodyga jest twarda i wytrzymała, użyj dobrego sekatora lub nożyc ogrodowych. Ale w każdym razie nie możesz wyrywać i niczego ciągnąć, to szkodzi roślinom i nie będzie to dla ciebie zbyt wygodne.

Piwonie

Po kwitnieniu od piwonii do pierwszego liścia usuwany jest tylko kwiatostan. Nie spiesz się, aby przyciąć liście piwonii natychmiast po opadnięciu płatków. W tym czasie w liściach zachodzi ważny proces fotosyntezy, dzięki któremu roślina otrzymuje potrzebne jej składniki odżywcze. Nie tylko korzenie, ale także łodygi z liśćmi są źródłem pożywienia, a jeśli zostaną usunięte na początku lub w środku lata, krzaki nie zdążą nabrać sił, a w przyszłym roku będą słabsze i mniej rozkwiecone.

Jeśli wycinasz piwonie na bukiet, nie bierz wszystkich kwiatów z jednego krzaka, odetnij nie więcej niż 1/3 wszystkich pędów.

Inną wadą wczesnego przycinania piwonii jest to, że w wysokich temperaturach jesienią nowe pędy mogą zacząć rosnąć, co wcale nie jest konieczne, ponieważ roślina straci tylko siłę na swój rozwój. Piwonie należy ciąć w zależności od warunków pogodowych, po pierwszych przymrozkach, kiedy pędy opadają. Musisz usunąć łodygi jak najbliżej ziemi, pozostawiając 2-3 cm.

Irysy

W tęczówkach po kwitnieniu należy natychmiast usunąć wyblakłe kwiaty, a także szypułki lub suche, zwiędłe i chore liście. Zdrowe zielone liście należy pozostawić do jesieni, aby rośliny mogły się na nich odżywiać i gromadzić niezbędne substancje, a odciąć je przed pierwszymi przymrozkami, około początku listopada. Wachlarz liści jest zwykle cięty w odległości 15 cm od ziemi.

Róże

Letnie przycinanie róż można podzielić na lekkie (usunięcie wyblakłych szypułek) i umiarkowane (przerzedzenie krzewów). Pierwszy pozwala różom na gromadzenie siły i tworzenie nowych pąków. Drugi tworzy krzak i leczy, ponieważ zgrubienia utrudniają swobodną cyrkulację powietrza i przyczyniają się do powstawania mączniaka prawdziwego, rdzy i czarnych plam.

Oba przycinanie można wykonać w tym samym czasie natychmiast po kwitnieniu. W przypadku róż, które tworzą kilka pąków na jednej łodydze, cały pędzel jest odcięty. W herbacie hybrydowej pędy należy odciąć, pozostawiając nie więcej niż 4 liście nad poziomem gleby, a u roślin pnących usunąć pędzel do pierwszego liścia. Pod koniec lata nie należy przeprowadzać intensywnego przycinania, aby nie stymulować wzrostu młodych pędów przed zimą i nie marnować siły roślin.

Spirea

Jeśli nie zamierzasz rozmnażać krzewu przez nasiona, lepiej usunąć kwiatostany spirei natychmiast po kwitnieniu. Jeśli jest dużo krzewów i bardzo się rozrosły, jest to dość żmudny proces, więc można przeprowadzić przycinanie formacyjne wzdłuż korony bez usuwania każdego kwiatostanu z osobna, ponieważ mogą być ich setki. Po przycięciu spirea może ponownie zakwitnąć pod koniec lata, a jeśli opuścisz krzak bez przycinania, raczej nie będziesz czekać na kwitnienie, ponieważ rośliny wydadzą energię na nasiona.

Chubushnik

Kwiatostany Chubushnik (częściej nazywany jaśminem, choć jest to niepoprawne) należy również odciąć natychmiast po kwitnieniu. Przycinanie formacyjne i sanitarne można wykonać, usuwając chore, stare i suche gałęzie. Ale lepiej jest dokładnie przerzedzić krzew wiosną lub jesienią, ponieważ latem, ze względu na dużą ilość zieleni, nie zawsze wiadomo, co ciąć. Skróć wierzchołki wyblakłych gałęzi i przytnij wszystkie młode nierozgałęzione pędy wychodzące ze środka buszu do poziomu korony.

Liliowce

Usuń szypułki natychmiast po kwitnieniu, aby roślina nie marnowała zasobów na dojrzewanie nasion. Jesienią liście liliowców można odciąć lub pozostawić tak, jak są, jeśli nie obawiamy się, że na wiosnę może ucierpieć szyjka korzeniowa roślin z powodu gnicia liści. Liliowce są dość odpornymi roślinami i nie chorują tak często, ale jeśli zdecydujesz się na przycinanie na zimę, to nie rób tego przed pierwszymi przymrozkami i przycinaj liście na wysokości 10-15 cm od ziemi. Jeśli przytniesz go zbyt krótko i wcześnie, liliowce mogą ponownie zacząć rosnąć.