Arcybiskup Marek Jędraszewski wydał wskazania w sprawie celebracji Wielkiego Tygodnia w 2021 roku, których przestrzegać będą proboszczowie Archidiecezji Krakowskiej. W swoim apelu duchowny poprosił o zorganizowanie większej liczby nabożeństw a także zorganizowanie transmisji online po to, by uniknąć tłumów w świątyniach. Przypominamy zgodnie z obostrzeniami w kosciola może przebywać jedna osoba na na 15 metrów kwadratowych. Ma to zmniejszyć ryzyko zarażenia.

W naszym kraju od soboty 20 marca zobowiązuje lockdown. Potrwa on aż do 9 kwietnia, co oznacza, że obowiązywał będzie także podczas świąt Wielkiej Nocy. Obostrzenia jednak nie dotkną kościołów. Co ciekawe restrykcje są lżejsze niż w ubiegłym roku, kiedy to kościoły zostały zamknięte.

Wielkanoc. Źródło: YouTube
Wielkanoc. Źródło: YouTube
Wielkanoc. Źródło: YouTube

Jak czytamy na stronie krakowskiej kurii, wszelkie wprowadzone restrykcje muszą być przez księży przestrzegane. Co ważne wierni, którzy nie mogą lub obawiają się uczestnictwa we mszy mogą skorzystać z obowiązującej od 17 października 2020 roku dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św.

Co ważne większość nabożeństw będzie transmitowanych w sieci, dlatego też wierni będą mieli możliwość uczestnictwa we mszy świętej będąc we własnym domu.

Dodatkowo arcybiskup Marek Jędraszewski zaapelował do księży o organizowanie większych ilości mszy świętych, po to, by uniknąć tłumów w świątyniach “(wyłączając Wielki Piątek i Wielką Sobotę, a także w ramach udzielonych pozwoleń na binacje i trynacje)" – dodał metropolita krakowski.

Arcybiskup Marek Jędraszewski/ Youtube
Arcybiskup Marek Jędraszewski/ Youtube

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: KSIĘŻA PODAWALI KOMUNIĘ WIERNYM. U WSZYSTKICH DUCHOWNYCH STWIERDZONO KORONAWIRUSA. SANEPID POSZUKUJE WSZYSTKICH OBECNYCH NA MSZY

O tym się mówi na świecie: PREZYDENT JOE BIDEN W PRZESZŁOŚCI MUSIAŁ ZMIERZYĆ SIĘ Z NIEWYOBRAŻALNIE TRUDNĄ SYTUACJĄ. STRATA BYŁA OGROMNIE BOLESNA. JEGO HISTORIA PORUSZA DO GŁĘBI

Z życia gwiazd: CZY MIKOŁAJ ROZNERSKI I ADA KALSKA PLANUJĄ POWIĘKSZENIE RODZINY? AKTOR NIE POZOSTAWIŁ ŻADNYCH ZŁUDZEŃ. CZY COŚ JEST NA RZECZY