Choć niezaprzeczalnie czasy PRL-u były bardzo trudne, to wiele osób z sentymentem wspomina tamte imprezy Sylwestrowe.

Okres świąteczny i powitanie nowego roku zawsze były ważnym okresem dla Polaków. Starano się aby pomimo szarej codzienności było kolorowo, wesoło i radośnie.

W sklepach pojawiało się więcej towarów, a zwłaszcza jedzenia. Na polskich stołach najpopularniejsze były takie potrawy jak bigos, sałatki jarzynowe, galaretki z nóżek, śledzie itp. Pito głównie polską wódkę, a na powitanie Nowego Roku radzieckiego szampana.

Niezapomniane imprezy

Typowym elementem Sylwestra były imprezy organizowane dla pracowników w zakładach pracy lub domach kultury, które traktowane były jako nagroda, motywacja do dalszej pracy i okazja do szerzenia propagandy.

Sylwester w PRL-u
Sylwester w PRL-u
fot. screen YouTube / POLSKA KRONIKA FILMOWA

Motywem przewodnim zazwyczaj było coś związanego z wykonywaną pracą. Przykładowo na imprezie Fabryki Samochodów Osobowych Nowy Rok przybywał polonezem.

Wiele osób decydowało się spędzić Sylwestra w klubach czy lokalach gastronomicznych z muzyką na żywo i wodzirejem lub prywatki w domach.

Panie dokonywały wszelkich starań aby odpowiednio wyglądać. W modzie były karnawałowe kreacje, biżuteryjne dodatki, a także utapirowane fryzury.

W telewizji puszczano popularne filmy i koncerty, a o północy specjalne życzenia składali Krystyna Loska i Jan Suzin czyli jeden z najpopularniejszych duetów prezenterów.

Sylwester w PRL-u
Sylwester w PRL-u
fot. screen YouTube / POLSKA KRONIKA FILMOWA

Wszystkich łączyło też oczywiście życzenie, aby Nowy Rok był lepszy od poprzedniego.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krostka na języku powinna nas mocno zaniepokoić. Może to być początek naprawdę nieciekawej sytuacji. Organizm wysyła poważne sygnały

O tym się mówi w Polsce: Szef MEN Przemysław Czarnek o tym, jak wyglądał będzie powrót do szkół. Czy dzieci mają szansę na to, by wrócić do szkół po feriach

O tym się mówi na świecie: Nie ma już z nami jednego z największych projektantów mody na świecie. Miał 98 lat

Z życia gwiazd: Co się dzieje z Bogumiłą Wander? Najnowsze wieści o stanie legendarnej gwiazdy Telewizji Polskiej zdradził jej mąż. Nie są to pozytywne informacje