W naszych szufladach często zalegają rzeczy z dawnych lat, o których istnieniu już prawie nie pamiętamy. Tym razem warto jednak przejrzeć starocie i sprawdzić, czy nie znajduje się wśród nich ta wyjątkowa moneta. Jej posiadanie może się naprawdę opłacić.

Ile dostaniemy za PRL-owską złotówkę?

Wyjątkową monetą jest złotówka z czasów głębokiego PRL-u, a konkretnie roku 1967. Jej niezwykłość wynika z faktu, iż wprowadzono ją w ograniczonej ilości - około miliona egzemplarzy. Jak na monetę jest to naprawdę mało, o czym wiedzą kolekcjonerzy, którzy skłonni są zapłacić za nią grube pieniądze.

Według jednego z YouTube'owych ekspertów, użytkownika o nazwie "Zakapior PRL", złotówka z 1967 roku w stanie idealnym może być warta nawet... 600 złotych! Fakt ten potwierdził również katalog monet Fischer 2020. Kwotę tą otrzymać można za monetę nieuszkodzoną, czystą i z jak najmniejszymi śladami użytkowania.

Inaczej sprawa ma się w przypadku złotówek w gorszym stanie. Te sklasyfikowane jako II. stan (lekko pobrudzone, z otarciami) wyceniono na około 200 złotych; z kolei za monety III. stanu, czyli wytarte i z uszkodzeniami, kolekcjonerzy skłonni są zapłacić 50 złotych. Chociaż kwoty znacząco się różnią, to nie ulega wątpliwości, że na z pozoru zwykłej monecie można naprawdę nieźle się wzbogacić.

Tę wyjątkową monetę cechują: wybita na przodzie cyfra 1, z sygnaturą "ZŁ" pod spodem; od spodu całość otacza wieniec laurowy. Na rewersie widoczny jest wymieniony rok 1967 oraz orzeł pozbawiony korony - godło Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a także napis "Polska Rzeczpospolita Ludowa".

Na czym jeszcze uda nam się zarobić?

Jak informują portale zajmujące się finansami, wzbogacić można się również na... błędach. Konkretnie chodzi o monety, które zostały źle wytłoczone - np. te posiadające przesunięty stempel czy orła do góry nogami. Przedstawiciel Gabinetu Numizmatycznego, Damian Marciniak, zdradził, iż ceny takich okazów na aukcjach mogą dojść do nawet... 2,5 tysięcy złotych.

Zdecydowanie warto jest więc dokładnie przejrzeć domy w poszukiwaniu tych cennych okazów.

Zobacz także: Porzuciła swoją sportową karierę i postanowiła zostać dziennikarką! Małgorzata Tomaszewska świetnie spełnia się w swojej roli

Może cię zainteresować: Prezydent Gdańska z zakażeniem. Jak się czuje prezydent Dulkiewicz

Pisaliśmy również o: Lara Gessler pokazała, jak świetnie radzi sobie z połączeniem pracy z opieką nad dzieckiem. Internautki są zachwycone