Ja podaje portal "Biznes Info", monety posiadające określone cechy mogą przynieść ich posiadaczom spory zysk. Jedna z monet wybitych w okresie PRL osiąga wartość od 15 do nawet 20 tysięcy złotych. Kluczowe znaczenie ma w jej przypadu miejsce wybicia.

Moneta z PRL warta kilkadziesiąt tysięcy

Monety z nie tak odległych czasów mogą okazać się całkiem wartościowymi i pożądanymi przez kolekcjonerów. Tym bardziej, kiedy prezentują one szczególne i wyróżniające je cechy. Tak jest w przypadku monet z przełomu lat 40 i 50 ubiegłego wieku. Dlaczego?

Większość monet we wspomnianym okresie, a także w późniejszych latach wybijana była w Warszawie. Jednak ze względu na powojenne zniszczenia w stolicy, część produkcji musiała zostać przeniesieniona do mennic poza granicami Polski. Ich znaczna część była wybijana w Kremnicy (Czechosłowacja), Budapeszcie oraz Bernie.

YouTube

Wśród monet z tego okresu znajduje się prawdziwy biały kruk, którym jest moneta nie posiadająca polskiego oznaczenia. Najbardziej pożądana moneta nie będzie miała znaku Mennicy Warszawskiej, którym są literki M i W oddzielone kreską, znajdujące się pod łapą orła na awersie monety.

Jedną z najcenniejszych jest moneta o nominale 10 groszy, która nie posiada wspomnianego znaku i została wybita w 1973 roku. Niestety ilość tych monet jest bardzo ograniczona, co oznacza, że niewiele osób może ją posiadać w swoich zbiorach lub szufladach.

YouTube

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że do owej monety do tej pory nie odnaleziono żadnych dokumentów, które odnosiłyby się do jej emisji. Jedna z hipotez mówi, że została ona wyemitowana przez mennicę w Kremnicy, ale brak jest dowodów na potwierdzenie tego faktu. Nic dziwnego, że jest to jeden z najbardziej pożądanych na rynku kolekcjonerskim egzemplarzy.

Macie jeszcze jakieś monety z tamtych lat?

To też może cię zainteresować: Zwykłe grzybobranie może się skończyć zapłaceniem mandatu na 500 złotych? Chwila nieuwagi, a portfel może zostać uszczuplony. Leśnicy ostrzegają

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jak zachowali się bracia Golec, gdy dowiedzieli się o niebotycznej dotacji od państwa? Internauci są wzburzeni

O tym się mówi: GIS wydał pilny komunikat o wycofaniu ze sprzedaży popularnego produktu. Jego spożycie może być niebezpieczne