Emeryci w ostatnich latach często muszą godzić się z kolejnymi zmianami. I choć trzeba przyznać, że większość z nich jest korzystna dla seniorów, to biorąc pod uwagę inflację, a także rosnące koszty życia, należy pamiętać, że sam fakt otrzymywania większych pieniędzy wcale nie znaczy, że w portfelach seniorów pozostaje ich więcej na koniec miesiąca.

Warto jednak obserwować zachodzące zmiany, gdyż czasami okazuje się, że można liczyć na większe pieniądze co miesiąc! Portal BiznesInfo zebrał informacje na temat tego, ile bez konsekwencji może dorobić polski emeryt.

ZUS zwróci przedsiębiorcom składki za marzec, źródło: aleBank.pl
ZUS zwróci przedsiębiorcom składki za marzec, źródło: aleBank.pl
ZUS zwróci przedsiębiorcom składki za marzec, źródło: aleBank.pl

Ile bez konsekwencji może dorobić polski emeryt?

ZUS pozwala emerytom i rencistom na prace, która pozwoli im dorobić. Jedynym warunkiem jest to, by pensja nie przekroczyła odpowiedniego pułapu, który raz na kwartał jest ponownie obliczany. Jeśli przekroczymy próg, ZUS może odebrać nam świadczenie lub pomniejszyć o zarobioną kwotę.

13 emerytura może zostać odebrana przez ZUS. Źródło: Youtube
13 emerytura może zostać odebrana przez ZUS. Źródło: Youtube
13 emerytura może zostać odebrana przez ZUS. Źródło: Youtube

Co ważne należy pamiętać o tym, by zawsze informować ZUS o zmianach w naszych dochodach.

Ile wynoszą limity, których nie można przekroczyć? Okazuje się, ze wszyscy ci, którzy nie chcą przekroczyć progu muszą otrzymywać dochód miedzy 70 a 130% średniego wynagrodzenia.

"Musimy natomiast zmniejszyć Twoją wcześniejszą emeryturę lub rentę, gdy uzyskasz przychód większy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1 września kwota ta wynosi 3517,20 zł) , ale nie wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zmniejszymy Twoją emeryturę lub rentę o kwotę przekroczenia 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jednak możemy maksymalnie zmniejszyć świadczenie o:
620,37 zł, jeśli pobierasz wcześniejszą emeryturę albo rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
465,31 zł, jeśli pobierasz rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
527,35 zł, jeśli pobierasz rentę rodzinną i jesteś jedyną osobą, która jest do niej uprawniona." – czytamy na stronie ZUS-u.

To też może cię zainteresować: WARSZAWA: DEMONSTRACJE W STOLICY TRWAJĄ W NAJLEPSZE. DO STRAJKUJĄCYCH KOBIET DOŁĄCZAJĄ ROLNICY. NIEBAWEM MIASTO BĘDZIE CAŁKOWICIE ZABLOKOWANE

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ZDUMIEWAJĄCE WIEŚCI, KOBIETA ZRZUCONA ZE SCHODÓW KOŚCIOŁA! POTRZEBOWAŁA POMOCY MEDYCZNEJ, WEZWANO KARETKĘ, DRUZGOCĄCE SCENY W JEDNYM Z POLSKICH MIAST

O tym się mówi na świecie: RODZINA KRÓLEWSKA SPODZIEWA SIĘ NOWEGO CZŁONKA RODZINY? FANI KSIĄŻĘCEJ PARY NIE MAJĄ ZŁUDZEŃ