Główny Inspektor Sanitarny wydał pilne ostrzeżenie dotyczący produktu z popularnej sieci marketów Lidl. Mowa o produkcie ''Deska Serów Lidla, Ser niderlandzki kozi'' z terminem przydatności do spożycia 26.10.2020. Został on wycofany z obiegu. Powodem tej decyzji było wykrycie obecności bakterii Listeria monocytogenes w tej partii produktu.

Spożycie sera może prowadzić do groźnej choroby

GIS ostrzega, że spożycie zakażonego bakterią sera może prowadzić do schorzenia zwanego listeriozą. Warto przejrzeć swoje zapasy i sprawdzić, czy nie znajduje się w nich wadliwy produkt. W przypadku spożycia, należy skontaktować się z lekarzem natychmiast po wystąpieniu objawów choroby.

Listerioza występuje głównie u osób z osłabioną odpornością. W grupie ryzyka znajdują się noworodki, kobiety w ciąży, osoby starsze, pacjenci po przeszczepach narządowych, z chorobami nowotworowymi, marskością wątroby i osoby w czasie leczenia immunosupresyjnego. Chorować mogą jednak również osoby, które uprzednio były zupełnie zdrowe.

W serze wykryto groźne bakterie
W serze wykryto groźne bakterie

Do najczęstszych objawów tego schorzenia należą gorączka, dreszcze, bóle mięśni, biegunka, wymioty lub inne dolegliwości układu pokarmowego. Objawy mogą być jednak znacznie bardziej nasilone u osób w grupie ryzyka - mogą wystąpić zaburzenia równowagi, uczucie splątania i światłowstręt.

Listerioza jest rzadką, ale niezwykle poważną chorobą mogącą prowadzić do innych schorzeń. Warto więc upewnić się, że w naszej lodówce nie znajduje się żaden produkt skażony groźnymi bakteriami.

Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda otrzymał pozytywny wynik testu. Jaki jest stan jego zdrowia? Rzecznik głowy państwa zdradza informacje

Może cię zainteresować: Niezwykła szczerość Joanny Koroniewskiej. Aktorka wyznała, jaka trauma spotkała ją w życiu. Bardzo smutna historia

Pisaliśmy również o: Pogrążona w smutku matka przychodzi do miejsca spoczynku swojego 4-letniego syna. To, co tam znajduje, doprowadza ją do łez