Październik to szczególny miesiąc dla osób wierzących. Jest on czasem, w którym odmawia się modlitwy różańcowe, w kościołach tłumnie gromadzą się parafianie, którzy uczęszczają na nabożeństwa różańcowe. Wierni w domach modlą się z różańcem w rękach. Czemu to właśnie październik został wybrany na taki okres?

Czemu październik jest określany miesiącem różańca?

Jak informuje portal Super Express, to właśnie 7 października 1571 roku ustalona została pozycja chrześcijaństwa w Europie. W wyniku bitwy pod Lepanto doszło do pokonania Turków przez chrześcijan.

Różaniec. Źródło: Youtube
Różaniec. Źródło: Youtube

Ówczesny papież, Pius V, zawyrokował, że jest to zasługa Matki Bożej, którą wzywano na różańcu odmawianym podczas specjalnych procesji w Rzymie. Po tym zwycięstwie głowa Kościoła uznała, że 7 października zostanie dniem Matki Bożej Różańcowej.

Jednak zanim październik stał się miesiącem maryjnym, minęło jeszcze kilkaset lat. Miesiąc ten został oficjalnie uznany za różańcowy w 1885 roku przez papieża Leona XIII. Wcześniej, w 1883 roku, duchowny dołączył do Litanii Loretańskiej wezwanie: „Królowo Różańca świętego – módl się za nami”.

13 października 1917 roku rozegrały się także wydarzenia w Fatimie, kiedy to Maryja pokazała się dzieciom, mówiąc: „Jeżeli chcecie uniknąć nieszczęścia, jakie zagraża światu, módlcie się na różańcu”. Od tej pory organizuje się ceremonie, podczas których parafianie w świątyniach modlą się wspólnie, zaś październik oficjalnie uznawany jest jako miesiąc różańcowy.

Różaniec. Źródło: Youtube
Różaniec. Źródło: Youtube

Różaniec to jedna z modlitw, którą zna każda osoba wierząca, ma on łączyć wiernych z Maryją. „Zdrowaśki” skierowane są bezpośrednio do Matki Bożej, a wierni liczą na jej wsparcie.

Przypomnij sobie o… BUDOWA DRUGIEJ LINII METRA WARSZAWSKIEGO TRWA W NAJLEPSZE. CO AKTUALNIE DZIEJE SIĘ NA MIEJSCU? NA JAKIM ETAPIE SĄ PRACE

Jak informował portal Życie: GDAŃSK: NOWY ZAKUP DOTARŁ JUŻ DO MIASTA, KTÓRE INWESTUJE W KOMFORT PASAŻERÓW. TO PIERWSZY POJAZD Z DRUGIEJ TRANSZY ZAMÓWIENIA

Portal Życie pisał również o… WARSZAWA: POTWIERDZONY PRZYPADEK ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM W JEDNYM Z PRZEDSZKOLI W OŻAROWIE MAZOWIECKIM. SANEPID PODJĄŁ DECYZJĘ O DALSZYCH KROKACH