Jajka hodowane w Tychowie Nowym w gminie Mirzec w województwie świętokrzyskim są zakażone salmonellą. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez sanepid do spożycia nie nadaje się aż siedem partii jajek oznaczonych numerem 3 PL 261 11313.

Jak podaje sanepid termin ważności jajek Kończy się 6 października 2020 r. informacja na temat zakażenia Salmonella znalazła się w mediach.

- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starachowicach wydał decyzję administracyjną nakazującą wycofanie z rynku jaj wyprodukowanych na fermie od dnia pobrania próbek urzędowych kału. Zakazał również wprowadzania do obrotu jaj pochodzących z fermy, w której stwierdzono Salmonella Enteritidis. Poinformował także właściwe terytorialnie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne i przekazał listę odbiorców - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Nie wylewaj wody od jajek. Źródło: YouTube
Nie wylewaj wody od jajek. Źródło: YouTube
Nie wylewaj wody od jajek. Źródło: YouTube

Jak podaje sanepid kury, u których badanie kału wykryło obecność bakterii Salmonella Entritidis, znajdują się już w ubojni drobiu. Pozyskane z nich mięso zostanie odpowiednio przetworzone. Po obróbce mięso będzie nadawało się do spożycia.

- Te jaja powinny być wycofane z obrotu, gdyż ich spożycie może być groźne dla zdrowia. Stosowne komunikaty zostały rozesłane do sklepów oraz Sanepidu w Skarżysku-Kamiennej, na teren którego również mogły one trafić. Zakupione jaja można zwracać - przekazała Ewa Dróżdż, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starachowicach.

To też może cię zainteresować: Pomorskie: przekroczyliśmy 80 tysięcy zakażeń. Pomorze znalazło się też dzisiaj na trzecim miejscu pod względem dobowego przyrostu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w portalu Życie: Gdańsk: szpital zakaźny wstrzymał przyjęcia. Interweniował wojewoda pomorski. Co ostatecznie ustalono