W Polsce nie odnotowano jeszcze drugiej fali zachorowań na COVID-19. Specjaliści przewidują, że dojdzie do tego jesienią. Jednym z nich jest prof. Krzysztof Simona, który zdecydował się na rozmowę z portalem ABCZdrowie.

Co zrobić by uniknąć zakażenia koronawirusem?

Profesor Krzysztof Simona zdecydował się na zdradzenie kilku skutecznych sposobów, które mają pomóc w uchronienia się przed zarażeniem koronawirusem. Jak twierdzi lekarz Polacy muszą wziąć odpowiedzialność zbiorową. Jego zdaniem młodzi ludzie wykazują się ogromną ignorancją, traktując obotrzenia jako nieważne.

164 przypadki COVID-19 w zakłądzie mięsnym/screen Pixabay
164 przypadki COVID-19 w zakłądzie mięsnym/screen Pixabay

- Żyjemy w czasach absurdów. Ludzie myślą, że wszystkie te restrykcje i ograniczenia ich nie dotyczą. Jak nie można zrobić wesela w czerwonej strefie, to je przeniosą do zielonej i tam zaproszą osoby z zagrożonego regionu. 20, 30-latkowie nie chcą nosić maseczek ani przestrzegać dystansu społecznego. Myślą tylko w kategoriach własnego "ja", skoro są młodzi i zdrowi, nic ich nie dotyczy. Nie rozumieją podstawowej rzeczy - w tym wszystkim nie chodzi o nich. Umyka to, co jest najważniejsze: wszystkie te ograniczenia zostały wprowadzone tylko po to, aby powstrzymać szerzenie się koronawirusa i jeśli wszyscy nie będziemy ich przestrzegać, to się nigdy nie uda - uważa prof. Simon.

Jak twierdzi lekarz jednym z najważniejszych sposobów na uniknięcie zarażenia Korona wirusem jest szczepienie. Ważne, aby zaszczepić się przeciwko grypie j oraz pneumokokom. Głównie, dlatego by uniknąć tak zwanej do superinfekcji, czyli jednoczesnego zakażenia koronawirusem i grypą. Choć jak twierdzi lekarz jest to właściwie niemożliwe, warto dmuchać na zimne by uniknąć zarażenia najpierw grypą a później wirusem.

Ministerstwo Zdrowia apeluje, by poddać się szczepieniu przeciwko grypie
Ministerstwo Zdrowia apeluje, by poddać się szczepieniu przeciwko grypie

Przypomnij sobie o… GDAŃSK: STRAŻ MIEJSKA ZAPOWIEDZIAŁA WZMOŻONE KONTROLE. JUŻ POSYPAŁO SIĘ KILKADZIESIĄT MANDATÓW. CO SPRAWDZAJĄ