W wieku 94 lat zmarł kardynał Marian Jaworski - były metropolita lwowski, pierwszy rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, honorowy obywatel Krakowa, a także wielki przyjaciel św. Jana Pawła II.

O stracie poinformowało EpiskopatNews (Twitter)
O stracie poinformowało EpiskopatNews (Twitter)

Nie żyje ważna dla Polaków postać

Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 roku we Lwowie i tam rozpoczął swą drogę do kapłaństwa. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Przez wiele lat skupiał się na pracy naukowo-dydaktycznej. Rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej był w latach 1982-1988. Od 1991 do 2008 roku pełnił posługę jako arcybiskup metropolita Lwowa. Od 1997 do 2008 roku był natomiast rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Lwowskiej we Lwowie-Brzuchowicach. Przewodniczył też Konferencji Episkopatu Ukrainy w latach 1992-2008.

Kardynał odszedł w wieku 94 lat (Twitter)
Kardynał odszedł w wieku 94 lat (Twitter)

Kardynał przyjaźnił się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który przy wielu okazjach wyrażał swoje uznanie wobec pracy kapłańskiej i profesorskiej Jaworskiego, a także jego wkład w rozwój nauki katolickiej. Jako bliski przyjaciel papieża, kardynał zaraz przed śmiercią udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych.

Postanowieniem z dnia 19 stycznia 2017 r. „w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich oraz pogłębiania dialogu ekumenicznego, za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii” prezydent RP Andrzej Duda odznaczył kard. Mariana Jaworskiego Orderem Orła Białego.

Zobacz także: Ta hiszpańska para udowadnia, że miłość może być wieczna. Ich małżeństwo trwa już 79 lat

Może cię zainteresować: Katarzyna Dowbor już nie może robić tego, co dawniej. Sekret programu "Nasz nowy dom" wyszedł na jaw

Jak informował portal Życie: Najnowszy raport MZ nie pozostawia złudzeń. Pozytywne informacje w związku z koronawirusem