Regularny brak snu i bezsenność prowadzą do obniżenia odporności, zwiększonego zmęczenia i depresji. Dlatego sen należy traktować z najwyższą odpowiedzialnością.

Według statystyk zaburzenia snu występują u 30–35% wszystkich ludzi na naszej planecie. Bezsenność często pojawia się na tle stresu i niepokoju.

Najczęstszym źródłem stresu jest duże obciążenie pracą, napięty i nieregularny grafik, sytuacje trudne i kryzysowe, rywalizacja, relacje międzyludzkie. Nawet ukończenie długoterminowego zadania zawodowego to także stres psychiczny.

Jeśli przyczyną bezsenności są emocje lub styl życia, istnieją wskazówki dotyczące higieny snu, które mogą pomóc, na przykład:

Idź do łóżka i obudź się w tym samym czasie. Nawet w weekendy miej swoje stałe pory.

Stwórz kojącą atmosferę w sypialni. Cisza, ciemność i przyjemny chłód sprzyjają zasypianiu. Nie włączaj jasnego światła wieczorem.

Usuń urządzenia elektroniczne z sypialni, w tym telewizory, komputery, smartfony lub przynajmniej wyłącz je 30 minut przed snem.

Przestrzegaj swojej diety. Unikaj kofeiny (6 godzin przed snem), alkoholu (4 godziny przed snem) i dużych ilości jedzenia przed snem. Jedz zdrową dietę przez cały dzień.

Nie pij dużo płynów przed snem. Możesz i powinieneś ugasić swoje pragnienie, ale nadmierne picie może wywołać problemy ze snem.

Nie pal. Nie zaczynaj palenia, aby nie rzucać tego złego nawyku. W każdym razie nie pal tuż przed snem.

Pociąg. Aktywność fizyczna w ciągu dnia ułatwi zasypianie w nocy. Używaj łóżka wyłącznie do spania. Nie jedz w łóżku, nie oglądaj telewizji i nie pracuj.

Przypomnij sobie o… MIĘSO ZA GROSZE DOSTĘPNE W POPULARNEJ SIECI HANDLOWEJ. DO SKLEPÓW USTAWIAJĄ SIĘ KOLEJKI, A TO NIE JEDYNA OGROMNA PROMOCJA

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: OTWARTO NOWĄ PLAŻĘ I KĄPIELISKO. DZIAŁA OD CZWARTKU 13 SIERPNIA

Portal Życie pisał również o… OD SOBOTY 15 SIERPNIA CZEKAJĄ NAS NOWE OBOSTRZENIA. CZY ONE TEŻ BĘDĄ MIAŁY WPŁYW NA FUNKCJONOWANIE PLACÓWEK MEDYCZNYCH