Wiele osób wybiera bluszcz do dekoracji swoich domów. Dobrze wije się po napiętym sznurku lub spływa kaskadowo z wiszącego garnka. Jednym z najpopularniejszych gatunków bluszczu jest wosk. Czy to niebezpieczne, czy nie, teraz zrozumiemy.

Co to jest roślina hoya / wosk bluszcz

Bluszcz woskowy to tropikalny, zimozielony winorośl. Należy również do zakładów apel. Ta wyjątkowa roślina nazywa się woskowatą, ponieważ jej liście mają taką powłokę. Jest bezpretensjonalny i łatwy w uprawie.

Winorośl rośnie szybko, a długość jej pędów może dochodzić do 10 m. Liście są mięsiste, jasnozielone, błyszczące. Powietrzne korzenie powstają na pędach.

Młode gałęzie są miękkie i uległe. Przeplatają sznurek, kierując rośliną. Im starszy Hoya, tym stają się twardsi i mniej elastyczni. Z czasem gałęzie stają się drzewne.

W domu bluszcz może kwitnąć. Jednak w tym czasie staje się kapryśny. Doniczka z rośliną nie jest uporządkowana, w przeciwnym razie zrzuci pąki i w tym sezonie nie będą mogli zobaczyć.

Kwiaty woskowego bluszczu mają aromat. Mają kształt pojedynczych gwiazd, zebranych w małe koszyki-blady róż lub biel.

Aby roślina cieszyła się pięknym wyglądem, opiekuje się nią w następujący sposób:

Temperatura powinna być wygodna dla kwiatu. Latem może osiągnąć +25 stopni, zimą - +15 stopni. Kwiat jest odporny na ciepło, więc latem jest przenoszony na balkon.

Kwiat kocha światło. Należy jednak unikać bezpośredniego światła słonecznego — możliwe jest poparzenie. W cieniu kwiat zacznie upuszczać liście. Okna zachodnie są uważane za optymalne.
Należy również zwrócić uwagę na podlewanie.

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni powinno być obficie. Używaj miękkiej wody filtrowanej, śniegu, deszczu, osiadłej wody z kranu. Podlewanie odbywa się, gdy tylko bryła wyschnie.

Zimą ta procedura jest wykonywana rzadziej. Po wyschnięciu ziemia ma minuty co najmniej trzech dni.

Ta roślina zdobi nie tylko dom, mieszkanie, ale także przestrzeń biurową. Jednak niewiele osób wie, że jego istnienie spowija mistycyzm. Niektórzy przesądni ludzie twierdzą, że nie można utrzymać Hoya w domu.

Przesądy

Mityczne właściwości przypisuje się różnym roślinom domowym — różom chińskim, apelowi i kaktusom. Wśród nich jest bluszcz woskowy.

Uważa się, że Hoya jest w stanie przynieść nieszczęście do domu. Odstrasza silniejszy seks. Wkrótce żony kłócą się ze swoimi mężami, a dorośli synowie spieszą się z domu. Jeśli gospodyni nie jest mężatką, jej życie osobiste się nie rozwija.

Wosk bluszcz jest wampirem energetycznym. Zabiera całą pozytywną energię domu i wypełnia negatywną. Jeśli kłótnie małżeńskie stają się częstsze, roślina jest uważana za winowajcę. Nie umieszcza się go w sypialniach i pokojach dziecięcych, ponieważ uważa się, że powoduje bezsenność i przynosi nieszczęście.

W domu, w którym rośnie Hoya, sytuacja finansowa jest stale niestabilna. Jest również znak, że ludzie, których pokój jest ozdobiony Hoya, często chorują, ale tak nie jest. Roślina nie jest trująca i nie emituje żadnych szkodliwych substancji, wręcz przeciwnie, oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń.

Przesądem jest, że zapach kwiatów hoya prowadzi do śmierci. Zainspirowany nocą aromatem osoba nie może się obudzić. To nie jest prawda. Podczas kwitnienia bluszcz naprawdę emituje zapach, ale może tylko zaszkodzić alergikom.

Jak się okazało, bluszcz woskowy nie jest niebezpieczny do trzymania w domu.

Korzyści z rośliny

Jeśli nie weźmiesz pod uwagę przesądów, hoya — roślina, która jest bezpieczna, piękna i ma następujące zalety:

Rośnie szybko i szybko, zwiększając komfort w pomieszczeniu.

Jest uważany za silny naturalny filtr. Roślina oczyszcza powietrze, nasycając je tlenem.

Roślina jest bezpretensjonalna w opiece — rośnie nawet w słabo oświetlonych pokojach.

Jeśli nie weźmiesz pod uwagę przesądów, hoya jest cudowną rośliną, która może stać się ozdobą mieszkania. Jest w stanie zadowolić właściciela nie tylko kwitnącym wyglądem, bujną zielenią, ale także oczyścić powietrze z zanieczyszczeń emitowanych przez urządzenia gospodarstwa domowego.

Przypomnij sobie o: Małopolska: sporo zakażonych i wyleczonych w województwie. Sanepid podał nowe dane

Jak informował portal Życie: Nowe realia zabawy w klubach nocnych. Gdzie i jak odbywają się imprezy w Krakowie

Portal Życie Kraków pisał również o: Trwają prace przy budowie estakad kolejowych. Na jakim są etapie