Wystarczy spożywać 10 ziarenek czarnuszki każdego dnia by w naszym organizmie zaszły pozytywne zmiany. Warto podkreślić, że nasiono to jest zaliczane do najlepszych „superrfood”, czyli żywności, która ma największy wpływ na zdrowie człowieka. Jest ona źródłem witamin takich jak A, E, witamin z grupy B, magnezu, żelaza, potasu, wapnia, cynku i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niewątpliwie do jej zalety należy to, iż jej forma podania może być dowolna, tzn. możemy dodawać ją do pieczywa, twarożku, zup czy sałatek. Można z niej przygotować również napar lub zmieszać zmielone nasiona z miodem. Dzięki temu nasze smaki będą urozmaicone każdego dnia.

Co zyskamy jedząc czarnuszke codziennie? Oto 4 najważniejsze powody:

1.Czarnuszka chroni nerki

Udowodniono, że czarnuszka obniża stężenie szczawianów w moczu, co tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo powstania kamieni nerkowych. Ma również działanie moczopędne. Warto dodać, że dla bezpieczeństwa w postaci ochrony przed kamicą, poza zjadaniem nasion czarnuszki, zalecane jest dodatkowo picie naparu przygotowanego z jej nasion (łyżkę nasion należy rozdrobnić, zalać szklanką wrzątku i parzyć przez ok. 20 minut). Napar z czarnuszki można pić codziennie, robiąc jednak krótką przerwę raz na kilka miesięcy.

2. Olej z czarnuszki działa przeciwrakowo

Olej zawarty w nasionach czarnuszki hamuje aktywność komórek rakowych. Ma również bardzo silne działanie przeciwzapalne. Podejrzewa się, że chroni przed rozwojem nowotworów: wątroby, trzustki, szyjki macicy, piersi, żołądka, jelita grubego i mózgu.

3. Czarnuszka zabija wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty

Jest ona doskonałym naturalnym antybiotykiem, a także środkiem wzmacniającym odporność. Czarnuszka sprawdza się w leczeniu m.in. kaszlu, kataru, chorych zatok. To również skuteczny sposób przeciwko pasożytom. Ponadto, co jest bardzo ważne, czarnuszka nie wywołuje skutków ubocznych.

4. Czarnuszka chroni żołądek

Czarnuszka intensyfikuje produkcję substancji osłaniających żołądek, działa przeciwwrzodowo i rozkurczowo, oraz łagodzi objawy refluksu żołądkowego.

Zobacz również: PROSTY PRZEPIS NA PŁYN DO MYCIA PŁYTEK ŚCIENNYCH ORAZ PODŁÓG. DOSKONALE CZYŚCI I NIE ZOSTAWIA SMUG!

Niezwykle pozytywne działanie ma również olej z czarnuszki, ponieważ zawiera witaminy E, A, biotynę i przede wszystkim mnóstwo kwasów z grupy Omega 3, 6 i 9. Olej ten łagodzi reakcje alergiczne, przyspiesza gojenie ran i zmian skórnych, a także ma silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Warto również zaznaczyć, iż olejki eteryczne zawarte w oleju poprawiają samopoczucie oraz ułatwiają oddychanie i odkrztuszanie. Olej z czarnuszki świetnie działa na włosy i paznokcie.

Aby w pełni zachować właściwości oleju, przechowywać go należy w ciemnej butelce i w chłodzie.

Zobacz również: TRUJĄCY GRZYB W PRZEKONANIU WIELU POLAKÓW JEST JADALNY. KONSEKWENCJE MOGĄ NAS DOTKNĄĆ NAWET PO KILKU LATACH

Źródło: „kobieta.onet.pl”