Zrazy wołowe zawijane – przepis na pyszny obiad

Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji, by wypróbować zrazy wołowe, warto wreszcie się zabrać za ich przygotowanie! Przepis jest dosyć prosty, danie bardzo tradycyjne, a smak wyborny! Na pewno zrazy każdemu posmakują, ponieważ trudno ich nie lubić – gustują w nich tak dzieci, jak i starsi. Przepis na zrazy wołowe może być modyfikowany – zgodnie z własną kreatywnością. Można użyć do nich różnorakiego farszu, jak na przykład grzybki czy ogórki kiszone. Nasz przepis na zrazy wołowe opiera się właśnie na tym drugim pomyśle – to zrazy z dodatkiem boczku oraz ogórków. Jak zrobić zrazy wołowe, by były sycące i pyszne?

GŁÓWNE SKŁADNIKI

  • 4 plastry wołowiny zrazowej
  • 4 plastry wędzonego boczku
  • 4 małe ogórki kiszone
  • musztarda
  • sól
  • pieprz
  • olej

PRZYGOTOWANIE:

1. Jeśli chodzi o zrazy wołowe, przepis jest bardzo prosty – chodzi po prostu o to, żeby w zawijanym mięsie umieścić pyszny farsz. Zaczynamy od rozbicia plastrów wołowiny (jeśli kupiliśmy cały kawałek, musimy najpierw pokroić mięso). Kiedy już uzyskamy cienkie plastry, smarujemy je z jednej strony musztardą i odstawiamy na chwilę, żeby przeszły jej smakiem.

2. W tym czasie zajmujemy się krojeniem ogórków kiszonych w słupki. Nie jest to konieczne – można też użyć całych ogórków. Jednakże jeśli chcemy, żeby każdy kęs smakował ogórkami, lepiej jest je umieścić w mięsie w wersji posiekanej. Inaczej najprawdopodobniej ogórek wyleci przy pierwszym przekrojeniu i wszystko straci efekt.

3. Na plastrach wołowiny zrazowej posmarowanej musztardą układamy plasterek boczku i posypujemy go solą oraz pieprzem. Na jednym brzegu układamy słupki ogórka, a następnie zawijamy mięso – zaczynając od tej strony. Kiedy uzyskamy już zawiniątko, nakłuwamy je wykałaczką, żeby wszystko się trzymało.

4. Rozgrzewamy olej na patelni i układamy na nim zrazy. Przykrywamy je, żeby zaczęły się dusić. Co jakiś czas dodajemy trochę oleju, żeby wszystko ładnie się podsmażyło. Przewracamy je również co jakiś czas w miarę możliwości. Możemy je także umieścić w sosie, jeśli chcemy przyspieszyć cały proces.

źródło:  onet.pl

Share